Co robić i czego nie robić jako lider?

Co robić i czego nie robić jako lider?

13 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Co robić i czego nie robić jako lider?

Dobre przywództwo jest podstawą każdego udanego biznesu. Chcesz mieć pewność, że oferujesz swojemu zespołowi użyteczne i pomocne przywództwo, ale nie jesteś pewien od czego zacząć. W HR sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ oczekuje się, że będziesz dawał przykład całej organizacji. Jeśli szukasz pomocy, oto kilka rad i wskazówek, które powinien znać każdy skuteczny lider.

Świeć przykładem

Będziesz wymagał od swojego zespołu utrzymania wysokiego standardu, więc upewnij się, że wkładasz tyle samo wysiłku, co oni. Upewnij się, że przychodzisz na czas, przykładasz się i wykonujesz swoją część pracy. O wiele łatwiej jest szanować kogoś, kto z radością wesprze wszystkich innych. Będziesz też miał lepsze wyobrażenie o tym, jak wygląda praca nad projektem, więc będziesz bardziej realistyczny w swoich prośbach.

Nie ignoruj uczuć swojego zespołu

W niektórych firmach panuje przekonanie, że emocje powinny być trzymane z dala od miejsca pracy. W pewnym stopniu jest to prawda, ale każdy ma uczucia związane z każdym aspektem swojej pracy. Złym pomysłem jest odrzucanie jakichkolwiek uczuć Twojego zespołu z góry. Znajdź czas, aby ich wysłuchać i w razie potrzeby zadziałaj zgodnie z nimi. Pamiętaj, że członkowie Twojego zespołu nie są robotami.

Popraw swoje umiejętności pisania

Większość komunikacji w miejscu pracy odbywa się obecnie za pośrednictwem słowa pisanego. W końcu, o ile więcej otrzymujesz teraz e-maili w porównaniu do rozmów telefonicznych? Dlatego Twoje umiejętności pisania są bardzo ważne. Bez nich nie będziesz w stanie skutecznie przewodzić. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności, spróbuj skorzystać z usługi korepetycji z pisania.

Nie obwiniaj innych za błędy

Jeśli coś pójdzie nie tak, źli liderzy obwiniają o to swój zespół, nie patrząc na szerszą perspektywę. Powoduje to niechęć, a sprawy szybko przybierają zły obrót. Zamiast tego zastanów się, co każdy mógł zrobić lepiej, łącznie z Tobą. Poproś swój zespół o informacje zwrotne i wykorzystaj wyciągnięte wnioski, aby poprawić się w przyszłości.

Dopracuj swoją komunikację

Wszystkie komunikaty, które przekazujesz, muszą być jasne. Twój zespół powinien być w stanie przeczytać wiadomość e-mail i wiedzieć dokładnie, czego od niego oczekujesz. Oznacza to, że niezależnie od tego, co wysyłasz, musisz to najpierw zweryfikować. Aby być dobrym liderem, powinieneś znaleźć czas na sprawdzenie tych wiadomości. Jeśli czas jest zbyt krótki, aby to zrobić, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Korektorzy w serwisach mogą pomóc, kiedy tego potrzebujesz.

Mów mniej, słuchaj więcej

Niektórzy liderzy mają wrażenie, że to, co mają do powiedzenia, jest ważniejsze niż wszystko inne. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Dobry lider jest raczej facylitatorem, który łączy pomysły innych i sprawia, że pracują one w zgodzie. Staraj się więcej słuchać, niż mówić, a osiągniesz znacznie więcej ze swoim zespołem.

Wyznaczaj rozsądne cele

Dobry lider potrafi zrównoważyć potrzeby projektu z tym, co zespół może realistycznie osiągnąć. Jeśli chcesz się wyróżniać jako lider, musisz wiedzieć, co twój zespół może osiągnąć i śledzić, jak dobrze udaje mu się osiągać wyznaczone cele. W ten sposób pomożesz im zwiększyć ich sukcesy i wydajność.

Nie izoluj siebie ani swojego zespołu

Niektórzy liderzy starają się odseparować swój zespół od reszty organizacji, ponieważ uważają, że są w stanie zrobić wszystko. Mogą również izolować się od własnego zespołu z poczucia własnej wartości. Takie postępowanie oznacza, że nie otrzymują pomocy i kluczowych informacji od innych pracowników i w rzeczywistości osłabia ich własny zespół.

Bądź optymistyczny i pozytywny

Twoje nastawienie będzie oddziaływać na Twój zespół. Pomyśl o tym. Kto sprawi, że będziesz czuł się lepiej przychodząc do pracy: ktoś, kto jest przygnębiony i pesymistyczny, czy ktoś, kto jest optymistyczny i podekscytowany wykonywaną pracą? Dobry lider wie, że to on nadaje ton pracy. Im bardziej starają się podnieść na duchu swój zespół, tym lepiej ten zespół będzie sobie radził.

Nie bój się popełniać błędów

Jeśli boisz się popełniać błędy, twój zespół też będzie. Oznacza to, że będą podejmować mniejsze ryzyko, mniej zrobią i będą wnosić mniejszy wkład niż w innym przypadku. O wiele lepiej jest pracować najlepiej, jak potrafisz, a kiedy błędy się zdarzają, wyciągać z nich wnioski i iść dalej.

Bądź przygotowany

Dobrzy liderzy zawsze myślą o przyszłości i szukają opcji, które mogą stać się dla nich dostępne. Jeśli trzymasz jedną nogę w przyszłości, możesz korzystać z pojawiających się możliwości i być przygotowanym na wszelkie problemy, które pojawią się na Twojej drodze. Korzystają również z rad innych, w tym swojego zespołu, na temat tego, co ich zdaniem należy zrobić, aby planować z wyprzedzeniem.

Nie przypisuj sobie zasług za sukcesy swojego zespołu

Jeśli Twój zespół osiąga dobre wyniki, nie przypisuj sobie osobistych zasług. Wielu Twoich współpracowników przejrzy na oczy, a Twój zespół będzie miał do Ciebie pretensje. Zamiast tego, znacznie lepiej jest przypisywać sobie zasługi tam, gdzie są one należne. Jeśli poświęcisz trochę czasu, aby docenić swój zespół, z pewnością to docenią. Pamiętaj o tych punktach, a staniesz się wspaniałym liderem. Motywuj swój zespół i pomagaj mu w osiąganiu sukcesów, aby samemu osiągnąć sukces.

Korelacja przywództwa w biznesie i w sporcie

W każdy weekend na całym świecie, zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym, menedżerowie i trenerzy zespołów sportowych przemierzają boiska i ośrodki sportowe w całym kraju, aby wraz ze swoimi podopiecznymi stoczyć metaforyczną bitwę z przeciwnikami. W ten sposób, niezależnie od tego, czy menedżerowie i trenerzy zdają sobie z tego sprawę, czy nie, są postrzegani przez swoich podopiecznych jako liderzy i bez wątpienia mają do wykonania wyjątkowo trudną pracę. Jakie więc lekcje przywództwa można wynieść z biznesu i zastosować na arenie sportowej i vice versa?

Trenerzy i liderzy

Naturalnie niektórzy trenerzy sportowi będą bardziej adeptami niż inni i z pewnością, jeśli są w sporcie amatorskim, standard, jaki wnoszą do swoich weekendowych zajęć, będzie miał nieuchronny wpływ na to, czym zajmuje się na co dzień i w jakim stopniu może być “liderem” w pracy. Bycie liderem w pracy bez wątpienia przyniesie korzyści, gdy zaangażuje się w działalność sportową jako trener, zwłaszcza jeśli został poddany doskonałemu treningowi, coachingowi i ogólnej dobrej praktyce przywództwa ze strony własnych liderów i menedżerów w miejscu pracy.

Chęć treningu i doskonalenia

Nie każdy ma ten luksus jednak i jeśli nie jesteś na stanowisku kierowniczym, a zatem nie jest w stanie ćwiczyć umiejętności przywódczych w pracy, a następnie uczenie się być wyjątkowym liderem jak iść, poprzez zarządzanie amatorskiej drużyny piłki nożnej, netball lub rugby prawie na pewno dostarczyć wiele więcej wyzwań. Umiejętności przywódcze są właśnie tym, umiejętnościami i można się ich nauczyć. Jest bardzo niewielu naturalnych liderów, a nawet ci, którzy wydają się posiadać wrodzone zdolności, zazwyczaj mają na tyle dalekowzroczności i pokory, aby wiedzieć, że muszą się nieustannie uczyć i rozwijać. Dlatego też doskonalenie swoich umiejętności pozwala im ćwiczyć nieustannie szlifując je w potężne zachowania, które pomagają uzyskać to, co najlepsze od innych, przyciągając szacunek i podziw ze strony tych, którzy są pod ich opieką.

Często słyszymy trenerów wydających instrukcje z linii dotykowej, takie jak; “skoncentruj się”, co wydaje się być zdecydowanym faworytem, ale skoncentrować się na czym? Wydaje się, że w miejscu pracy również podlegamy tej samej dwuznaczności. Menedżerowie wydają polecenia czasami tak niejasne, że koledzy często zastanawiają się, co dokładnie mają robić. Zarówno trenerzy sportowi, jak i menedżerowie potrzebują wysokiej jakości szkoleń i nauki, aby stać się lepszymi w tym, co robią i nie jest niespodzianką odkrycie, że umiejętności wymagane w obu przypadkach mają niezwykłe podobieństwa.

Sport drużynowy ma wpływ na przywództwo

Wszystkie sporty mają wybitne programy coachingowe i w wielu przypadkach nie będziesz mógł zarządzać zespołem, dopóki nie osiągniesz wymaganego standardu. Z pewnością w sporcie zawodowym zostaniesz poddany próbie jako elitarny trener, a umiejętności przywódcze są bardzo ważnym elementem programu. Jednak posiadanie kawałka papieru niekoniecznie jest równoznaczne z umiejętnością wygłaszania przedmeczowych przemówień, z których Churchill byłby dumny, ponieważ prowadzenie innych do sukcesu wiąże się z wieloma różnorodnymi wyzwaniami.

Wiele programów coachingowych, podobnie jak kursy dla młodszych menadżerów w pracy, skierowanych do początkujących i średniozaawansowanych, zajmuje się bardziej technicznym aspektem sportu i pomaga trenerowi wyostrzyć jego umiejętności w nauczaniu i obserwacji podstawowych działań w ramach sportu, jak również planowania gry i strategii. Z pewnością te umiejętności muszą być opanowane, zanim będzie można stać się liderem w sporcie, tak samo jak w biznesie. Dopiero gdy osiągniesz wyższy poziom trenerski, umiejętności przywódcze staną się bardziej widoczne i będziesz musiał zmierzyć się z czynnikiem X, czyli nieprzewidywalną naturą ludzkich zachowań i niepewnością, jaką niesie ze sobą prowadzenie ludzi. Potężne przywództwo w sporcie i biznesie wymaga wielu umiejętności, takich jak coaching i kierowanie, a także pielęgnowanie, słuchanie i doradzanie ludziom.

Kiedy przyglądamy się liderom w sporcie, dostrzegamy wiele umiejętności i zachowań, które wnieśli do środowiska sportowego, z których możemy się uczyć i przenosić te cechy do naszego życia biznesowego. Istnieje wiele przykładów wyjątkowego przywództwa w sporcie, z których możemy wyciągnąć cenne wnioski.