Jak założyć działalność?

Jak założyć działalność?

25 lutego, 2019 0 przez Redakcja

Polacy, zwłaszcza ci młodzi to bardzo przedsiębiorczy naród. Często zamiast poszukiwać pracy na etacie, decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka postawa jest godna uznania i może się opłacić Jeżeli tylko posiada się dobry produkt, który ma szanse na zdobycie przynajmniej części rynku, młody człowiek ma szanse zarobić dużo więcej, niż w normalnej pracy. Otworzenie własnego biznesu dziś jest dużo prostsze niż kilka lat temu co nie oznacza jednak, że nie wiąże się z odrobiną biurokracji.

Na początek rejestracja firmy

Pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać w celu rejestracji własnej firmy jest udanie się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta/Gminy. Tam też pracownik oddelegowany do tego typu zadań powinien nam pomóc w założeniu działalności gospodarczej. Odbywa się to poprzez wypełnienie wniosku do Centralnej Ewidencji działalności gospodarczych, w skrócie CEDIG. Samo wypełnienie wniosku nie jest procesem zbytnio skomplikowanym. Na samym początku podajemy nazwę naszej firmy, której obowiązkową częścią w przypadku jednoosobowych działalności jest nasze imię i nazwisko. Nazwę firmy powinniśmy sobie wcześniej wybrać, a wybór ten starannie przeanalizować. Powinna ona zapadać w pamięć, a jednocześnie być nowoczesną. Nazwa może mieć zagraniczne brzmienie, ale nie przesadzajmy, by nie popaść w banał. Jeżeli nie planujemy reklamować się na rynku, a tylko wystawiać kilka faktur miesięcznie dla stałych klientów, nazwa firmy nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Podczas rejestracji firmy jesteśmy także zobowiązani podać aktualne dane kontaktowe. Są to między innymi; adres zamieszkania, numer telefonu, a nawet adres poczty elektronicznej, pod którym urząd może się z nami skontaktować. Na podany adres e-mail zostanie też wysłane potwierdzenie wpisu do ewidencji i nadania numeru regon. Jeżeli jest to nasza pierwsza działalność w życiu – otrzymujemy także numer NIP.

Wybieramy także formę opodatkowania. Tutaj mamy do dyspozycji takie opcje jak karta podatkowa, ryczałt, podatek progresywny oraz podatek liniowy. Najczęściej wybieraną formą przez nowo powstające firmy jest podatek progresywny, ponieważ skala liniowa jest polecana tylko tym przedsiębiorstwom, które notują obroty powyżej 80 tysięcy rocznie. Podatek w formie ryczałtu jest co prawda niższy, od skali progresywnej, ale za to uniemożliwia odliczanie kosztów, dlatego jest polecany głównie freelancerom, którzy nie planują zakupu sprzętu ani dokonywania żadnych innych inwestycji.