Od czego zależy koszt faktoringu i jak go obliczyć?

Od czego zależy koszt faktoringu i jak go obliczyć?

11 marca, 2022 0 przez Redakcja

Faktoring to usługa, z której chętnie korzystają polscy przedsiębiorcy działający w różnych branżach. Pozwala ona, w dużym skrócie, szybciej uzyskać środki z wystawionej faktury, przy jednoczesnym umożliwieniu kontrahentowi opłacenia jej w późniejszym terminie.

Jak w przypadku wszystkich usług finansowych, faktoring wiąże się z pewnym kosztem. W tym materiale wyjaśnimy, od czego on zależy i w jaki sposób można go obliczyć, tak, aby na pewno wybrać najlepszą ofertę. Zapraszamy do dalszej lektury!

Od czego zależy koszt faktoringu?

Można wskazać dwa główne czynniki wpływające na koszt faktoringu: oprocentowanie oraz prowizję. Jest to jednak tylko pewne uproszczenie, ponieważ poszczególne firmy faktoringowe mogą mieć własne procedury i rozwiązania, a więc wprowadzać dodatkowe opłaty, przykładowo opłatę za zweryfikowanie rzetelności kontrahenta.

Od oprocentowania, a więc marży narzucanej przez firmę faktoringową i aktualnej stawki WIBOR (niezależnej od firmy faktoringowej i wykorzystywanej również m.in. w przypadku kredytów hipotecznych), zależne są odsetki od kapitału. Przy wyliczaniu odsetek, trzeba uwzględnić nie tylko wysokość kapitału oraz oprocentowania, ale też okres, na jaki środki zostały udostępnione. Im ten okres jest dłuższy, tym większych odsetek należy się spodziewać.

Prowizja, podobnie jak oprocentowanie, jest wyrażana w procentach i stanowi określoną część wartości faktury (brutto, nie netto!). Jej wysokość bywa różna w zależności od takich kwestii, jak chociażby liczba wystawianych faktur. Obecnie z łatwością można znaleźć w Polsce kilkadziesiąt podmiotów oferujących usługi faktoringowe, jeśli więc w przypadku danej oferty oprocentowanie lub prowizja wydają się za wysokie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać innej propozycji.

Jak szybko obliczyć koszt faktoringu?

Wiemy już, że w zależności od oferty, na ostateczny koszt faktoringu mogą wpływać liczne parametry. Pojawia się więc pytanie, jak sprawdzić, czy jakaś propozycja jest korzystna, zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z niej. Można próbować samodzielnie dokonywać obliczeń, ale jest to czasochłonne i niełatwe, zwłaszcza, jeśli nie ma się w tym zakresie jeszcze doświadczenia.

Jeśli nie chcesz tracić czasu (i ryzykować popełnieniem błędu), po prostu policz koszty faktoringu przy pomocy wykwalifikowanych ekspertów. Wybierz interesującą Cię ofertę i poproś o indywidualne przeliczenie faktoringu przy zastosowaniu optymalnych dla Twojej firmy parametrów. Przy okazji zyskasz możliwość zadania specjaliście pytań odnośnie do danej oferty i ogółem faktoringu, tak, aby wszelkie wątpliwości zostały ostatecznie rozwiane.