Umowy o dzieło a kwestia ubezpieczeń zdrowotnych

Umowy o dzieło a kwestia ubezpieczeń zdrowotnych

12 grudnia, 2020 0 przez Redakcja

W Polsce całkiem spora grupa osób, bo przeszło milion, pracuje tylko w oparciu o umowy o dzieło. Bardzo często na takiej podstawie prowadzona jest współpraca w biznesie. Jest to wygodna forma zatrudnienia, która daje dużą niezależność, jednak ma także swoje wady. Jedną z nich jest brak przymusowego opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej. To właśnie brak ubezpieczenia zdrowotnego może przysporzyć wiele kłopotów.

Czym wyróżnia się umowa o dzieło?

Umowa o dzieło znacząco różni się od typowej umowy o pracę. Tutaj dwie strony umawiają się na rezultat pracy i zwykle nie ma znaczenia, w jakich godzinach praca ta będzie świadczona. Umowy o dzieło często są wykorzystywane przez przedstawicieli wolnych zawodów takich jak: pisarze, dziennikarze czy artyści. W oparciu o nie pracują także liczni freelancerzy, czyli osoby zajmujące się copywritingiem, korektą, tworzeniem stron, grafiką albo architekturą.

Przedsiębiorcy, gdy potrzebują wsparcia w ramach niedużego projektu, bardzo często właśnie tak zatrudniają swoich współpracowników. Przy umowie o dzieło obowiązkowo pobierany jest tylko podatek dochodowy. Nie ma konieczności opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej. Trzeba, więc liczyć się z tym, że taki pracownik nie odkłada kapitału na emeryturę.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego

Brak ubezpieczenia zdrowotnego może oznaczać duże problemy. W przypadku zwykłej wizyty u lekarza rodzinnego czy specjalisty wystarczy zapłacić stawkę za wizytę albo pójść do gabinetu prywatnego. Dużo gorzej wygląda sytuacja, gdy ktoś bez ubezpieczenia nagle ulegnie wypadkowi albo będzie potrzeba wykonania pilnej operacji. Taka osoba po wyjściu ze szpitala będzie miała do opłacenia fakturę, która może opiewać nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto, więc poszukać legalnego sposobu, aby takie ubezpieczenie sobie zapewnić.

Ubezpieczenie zdrowotne, jako członek rodziny

Część osób będzie miała możliwość skorzystania z ubezpieczenia, jako członek rodziny. Mogą z tego korzystać dzieci do 26 lat, jeśli się uczą, małżonkowie oraz dziadkowie pod warunkiem, że mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym a członek rodziny posiada ubezpieczenie.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ

Jest to najbardziej wskazane, choć stosunkowo drogie rozwiązanie dla tych osób, które nie mają innych tytułów do ubezpieczenia. Chęć posiadania takiego ubezpieczenia trzeba zgłosić w ZUS i każdego miesiąca płaci się składkę w wysokości 9% średniej płacy krajowej brutto. Obecnie jest to kwota zbliżająca się do 500 zł i stale rośnie. Jest to najlepsze ubezpieczenie, bo obejmuje wszystko łącznie z pobytami w szpitalu. Są jednak i tutaj obostrzenia, bo osoby, które nie mają ciągłości ubezpieczeniowej będą musiały wnieść opłaty karne. Natomiast dużym plusem jest fakt, że takie dobrowolne ubezpieczenie obniża podatek dochodowy od umowy o dzieło.

Prywatne pakiety medyczne

Prywatne pakiety medyczne są dużo tańsze od dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ, bo można je kupić już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Zwykle pozwalają one jednak tylko na odbycie kilku podstawowych wizyt lekarskich i zrobienie podstawowych badań. Nie uprawniają one do refundacji leków i nie chronią przed drogim pobytem szpitalnym. Jest to rozwiązanie dobre, ale dla osób, które są w miarę zdrowe.

Praca na umowę o dzieło kusi wiele osób, bo jest to forma, która pozwala na bycie swoim własnym szefem bez konieczności prowadzenia firmy. Zwykle na umowę o dzieło zarabia się dosyć dobrze, jednocześnie trzeba pamiętać o tym, by zabezpieczyć swoje sprawy zdrowotne.