Dywersyfikacja inwestycji — jak zwiększyć jej bezpieczeństwo?

Dywersyfikacja inwestycji — jak zwiększyć jej bezpieczeństwo?

12 marca, 2019 0 przez Redakcja

Dywersyfikacja środków przeznaczonych na inwestycje to jeden z podstawowych elementów minimalizowania ryzyka związanego z inwestycjami. Dzięki dywersyfikacji możemy samodzielnie uniknąć bankructwa w razie niepowodzenia biznesu oraz utrzymać płynność finansową. Wiele osób jednak nie stosuje dywersyfikacji, gdyż nie wie, jak ona funkcjonuje oraz jak może ją wdrożyć w swoich — np. małych inwestycjach. Jest ona jednak dostępna dla wszystkich niezależnie czy inwestują kilkaset złotych, czy wiele milionów. Czym zatem jest dywersyfikacja inwestycji? Dlaczego warto z niej korzystać? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi, przydatne porady i wskazówki prezentujemy w dalszej części tekstu.

Czym jest dywersyfikacja inwestycji?

Dywersyfikacja inwestycji jest to podzielenie środków przeznaczonych na inwestycje na dwie, trzy lub więcej części i zainwestowanie ich w oddzielne biznesy. Podział taki sprawia, że zamiast jednej dużej inwestycji rozpoczynamy kilka mniejszych. Działanie takie ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z nieudaniem się inwestycji. Z dywersyfikacji korzystać może każda osoba, niezależnie od branży, wielkości portfela inwestycyjnego czy rodzaju biznesu.

Dywersyfikacja — dlaczego warto?

Dywersyfikacja posiada kilka bardzo ważnych cech, które warto wykorzystać. Pierwsza nich to brak bankructwa, gdy jeden z naszych biznesów upadnie. Jeśli zainwestować mielibyśmy całą sumę tylko w jedno przedsięwzięcie, moglibyśmy stracić cały kapitał. Dywersyfikacja pozwala również zachować płynność finansową w razie kłopotów, gdyż pozostałe biznesy i inwestycje funkcjonować będą nadal sprawnie dostarczać nam pieniędzy. Dywersyfikacja jest również prosta, nic nie kosztuje i może wykonać ją każda osoba — nawet prywatna inwestując kilkaset złotych np. w fundusze inwestycyjne czy kruszce.

Elastyczność dywersyfikacji

Ważną kwestią dywersyfikacji jest również jej elastyczność. Dzięki niej możemy odpowiednio dobierać poziom ryzyka i zabezpieczenia. Gdy zależy nam na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa i mniejszych zyskach, warto podzielić kapitał na wiele części. Gdy jednak chcemy dużych zysków i jedynie minimalnego zabezpieczenia, kapitał taki możemy podzielić jedynie na dwie części. W ten sposób możemy dowolnie decydować, w jakich proporcjach dywersyfikować będziemy nasz kapitał inwestycyjny.

Dywersyfikacje możemy również stosować niezależnie od branży czy rodzaju inwestycji. Podzielić środki na inwestycje możemy zarówno gdy inwestujemy na giełdzie w akcje czy indeksy, kupując kilka, zamiast jednej opcji — jak również otwierając dwa sklepy w różnych branżach, zamiast jednego. Z dywersyfikacji możemy również skorzystać, gdy prowadzimy już biznes, dzieląc np. rynek zbytu czy dostawców. Wpływa to na poziom bezpieczeństwa marki. Jeśli dostawcy lub rynek zbytu “nie spiszą się”, nie zostaniemy z problemem, gdyż w dalszym ciągu będziemy mogli działać.