Trudny klient – jak sobie z nim poradzić
- Uncategorized

Trudny klient – jak sobie z nim poradzić

Zastrzeżenia klienta

Prowadząc własny biznes i obsługując klientów musimy liczyć się z tym, że ktoś może mieć pewne zastrzeżenia do produktu lub usługi jaką oferujemy. Klient ma pełne prawo do niezadowolenia, a my, jako dojrzali i kulturalni przedsiębiorcy powinniśmy go wysłuchać i jeżeli to możliwe, dokonać poprawek, wymienić towar albo zaoferować inną formę rekompensaty. Absolutnie nie można w takiej sytuacji odwrócić się na pięcie i udawać, że nie słyszy się zażaleń klienta. Jest to wysoce nieprofesjonalne! Klient płaci i wymaga – takie jego prawo.

Trudny klient – jak sobie z nim poradzić

Czasami jednak bywa tak, że klient jest zadowolony, a po jakimś czasie zaczyna doszukiwać się wad i dzwoni z pretensjami. Przede wszystkim powinniśmy spokojnie dowiedzieć się, o co konkretnie chodzi. Możliwe, że trafił mu się produkt z defektem, który dostrzegł dopiero po jakimś czasie użytkowania, mimo że prędzej wyglądał na całkiem sprawny. W takich sytuacjach nie wykłócajmy się, że wszystko było w porządku, więc niedziałający sprzęt na pewno jest efektem złego użytkowania przez klienta. Musimy zachować spokój i sprawdzić, czy rzeczywiście jest tak, jak opisuje to kupujący. Aby zachować dobre relacje z klientem należy poprawić to co się da, aby efekt był dla niego zadowalający. Może się okazać, że nie będzie nas to kosztowało zbyt wiele wysiłku, a klient znowu będzie zadowolony.

Inne sposoby na niezadowolonego klienta

Może być tez tak, że klient nie jest w stanie powiedzieć, co mu nie odpowiada, ale mimo to marudzi i nie jest zadowolony. Widać, że próbuje wywrzeć na nas presję, aby otrzymać zwrot pieniędzy. Jeżeli naszym zdaniem produkt lub usługa jest wykonana prawidłowo i nie widzimy żadnych wad, to powinniśmy udowodnić to klientowi, a jeżeli mamy możliwość to możemy wrócić do wcześniejszych korespondencji, które udowodnią, że klient w trakcie zakupu był zadowolony z produktu. Jeżeli mimo naszych starań jest on nadal niezadowolony, to zaproponujmy wykonanie działań naprawczych, ale podkreślmy, że klient musi nam konkretnie przedstawić, co wymaga naprawy lub udoskonalenia. Jeżeli rzeczywiście chodziło tylko o to, że produkt mu się znudził i chciał odzyskać pieniądze, to na tym etapie zapewne odpuści i nie będzie dalej kręcił nosem.

Nie bójmy się również przyznać, że nie jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom klienta, jeżeli trafi do nas osoba, która od początku jest niezadowolona i sprawia trudności na każdym kroku. Lepiej od razu dać sobie spokój z takim klientem, bo dalsze działania mogą nie wnieść nic, poza nerwami straconymi na udowadnianiu, że damy radę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *