Jak polepszyć swoje finanse?

Jak polepszyć swoje finanse?

25 kwietnia, 2018 0 przez Redakcja

Dziś chcielibyśmy przedstawić i pokrótce scharakteryzować kilka sposobów na to jak polepszyć kondycję swoich domowych finansów. Pamiętajcie, że są to tylko przykłady, z których możecie skorzystać ale nie musicie. Ma to was jednak zainspirować do działania. Możecie sami wymyślić swój własny sposób na uzupełnienie domowego portfela.

OSZCZĘDZAĆ

Po pierwsze i najważniejsze, comiesięczne wydatki powinniśmy zacząć od opłacenia wszelkich rachunków za mieszkanie i media. Jeśli mamy do spłaty kredyty również powinniśmy spłacić ratę kredytów. Następnie kolejne miesięczne opłaty np. za przedszkole, telefon czy zajęcia fitness swoje i dzieci. Kiedy już uporamy się z wszystkimi finansowymi obowiązkami będziemy mieli czarno na białym budżet, który pozostał nam w tym miesiącu do wykorzystania. W zależności od tego jaką kwotą dysponujemy musimy ustalić ile co miesiąc jesteśmy w stanie odłożyć. Jeśli zdecydujemy się na daną kwotę odłóżmy ją i potraktujmy jak coś czego już nie mamy. Nie sięgajmy do tej puli w pierwszym nadążającym się momencie. Opłaciliście mieszkanie więc już nie macie tych pieniędzy. Zapłaciliście za telefon i te pieniądze również do was już nie wrócą. Postarajcie się tak samo zachować w stosunku do pieniędzy, które odkładacie. Kiedy przyjdzie czas wakacji z pewnością nie pożałujecie takiej decyzji i samozaparcia.

MNIEJ WYDAWAĆ

Aby podreperować swój domowy budżet warto również spróbować wydawać mniej pieniędzy. Zacząć powinniśmy od przeanalizowanie tego co kupiliśmy np. w ubiegłym tygodniu. Czy nie okazuje się, że wiele produktów nie było potrzebnych. Dzieje się tak zwłaszcza w odniesieniu do zakupów spożywczych. Zapominamy o tym, ze dostęp do sklepów mamy praktyczne zawsze. W większości przypadków sklepy te nie są daleko od naszych domów. Bez względu na to idąc do marketu robimy wręcz zimowe zapasy. Następnie okazuje się ze ¼ naszych zapasów wyrzucamy. Nawet mimo dobrego przechowywania wiele produktów spożywczych jest produktami delikatnymi. Nawet kilka dni przechowywania oznaczać może, że nadają się tylko do wyrzucenia. Kiedy wyrzucamy jedzenie, które nie nadaje się już do spożycia, wyrzucamy także nasze pieniądze. To tylko najprostszy przykład z życia codziennego. Zastanówcie się czy w innych dziedzinach nie dzieje się w te sam sposób. Jest to natomiast bardzo prosty sposób na podreperowanie swojego budżetu.

WIĘCEJ ZARABIAĆ

Warto także zastanowić się nad tym czy nie mamy możliwości zacząć więcej zarabiać. Właściwie jest to źle sformułowane zdanie. Poszukajmy możliwości dodatkowego źródła zarobku, bo jeśli będziemy szukać dobrze, z pewnością je znajdziemy. Na to również są różne metody. Możemy dla przykładu w swojej obecnej pracy dowiedzieć się czy nie ma możliwości parcy po godzinach i dodatkowych zarobków. Pracy możemy poszukać także z domu. Możemy zarabiać w internecie chociażby na oglądaniu reklam itp.

INWESTOWAĆ

Jeśli nie mamy czasu na dodatkową pracę, możemy zastanowić się także nad możliwością inwestowania. W tym przypadku jednak będzie wymagany jakiś kapitał, więc nie zaczynamy tutaj od zera. Aby inwestować trzeba mieć co zainwestować, ale nie jest to chyba dla nikogo tajemnicą. W zależności od tego jakimi środkami dysponujemy możemy inwestować w nieruchomości, samochody, wino. Możemy zacząć grać na giełdzie bądź powierzyć nasze pieniądze, osobie która będzie grała za nas. Możemy inwestować w waluty, lokaty bankowe itp.

To tylko kilka z możliwości. Jeśli bardzo chcemy polepszyć nasze finanse z pewnością znajdziemy na to sposób. Początkowo zmiana może nie być łatwa ale z biegiem czasu będzie nam szło coraz lepiej.