Na czym polega praca stylisty w zależności od branży?

Na czym polega praca stylisty w zależności od branży?

13 listopada, 2021 1 przez Redakcja

Upiększanie ludzi, wybieranie rzeczy, które ukrywają wady i uwydatniają atuty oraz przyczynianie się do bardziej całościowego wizerunku osoby – to właśnie ma do zrobienia stylista.

Kim jest stylista w telewizji?

Osobista styliska w TV to specjalistka od kreowania stylu i wizerunku danej osoby. Robi to za pomocą wszystkich dostępnych metod: włosy, makijaż, ubrania, itp. Zawód stylisty polega na kreowaniu wizerunku. Mimo pozornie nowoczesnego trendu kreowania wizerunku, zawód ten jest zakorzeniony w przeszłości. Zawód ten przyszedł wraz z modą.

Pierwszymi trendsetterkami (kreatorkami mody) były królowe starożytnej Grecji. Zmieniały one fryzury, a wszyscy poddani naśladowali ich styl. Najbardziej wyrazistymi przedstawicielami tej stylistycznej różnicy były plemiona Indian, w których wódz wyróżniał się wśród swoich rodaków specjalnym nakryciem głowy. Styl i stylizacja rozwijały się przez długi czas jako rzecz oczywista. Były one częścią mody i uważane były za jej integralną część.

Te trendy zaczęły iść w różnych kierunkach wraz z pojawieniem się sztuki filmowej i wraz z rozwojem branży telewizyjnej. Osoby publiczne zawsze musiały dobrze wyglądać, ale nie każdy potrafił to robić, dlatego pojawili się osobiści asystenci, a później styliści. W dzisiejszych czasach pojęcie stylisty jest już dobrze zdefiniowane. Jest to osobisty asystent, który kreuje wizerunek klienta od czubka włosów po koniuszki palców.

Specjalizacje w zawodzie stylisty

W dzisiejszych czasach zawód stylisty jest bardzo rozwinięty. Obejmuje on ogromny zakres obowiązków. Jest ich tak dużo, że wykształcił się podział na poszczególne strefy wpływające na wizerunek:

  • Najlepszy stylista lub fryzjer. To jest stylista fryzur. Wie, jak dobrać długość włosów, nadać im odpowiedni kształt i dopasować indywidualny odcień. Jest on ekspertem w dziedzinie stylu, który dokładnie wie, co pasuje do Ciebie i podkreśla Twój wygląd. Potrafi zmienić każdego za pomocą fryzury.
  • Stylista makijażu. Ta specjalistka doskonale wie, jak dziewczyna powinna się umalować. Nauczy Cię on jak tworzyć odpowiednie obrazy. Nauczy Cię jak stworzyć odpowiedni wygląd dla Twojej skóry. To prawdziwy guru w dziedzinie makijażu. Potrafi wybrać wszystko, od brokatu po cienie do powiek. Jaki rodzaj makijażu powinnaś stosować, a kiedy go unikać? Wizażystka nauczy Cię jak podkreślić Twoje atuty i ukryć wady.
  • Stylista, kreator wizerunku. Jest to ekspert w dziedzinie mody. On wie, jaki krój pasuje do Twojego typu sylwetki. Zna się na kolorach i najnowszych trendach w modzie.
  • Fotograf-stylista. Jest to specjalista od tymczasowych metamorfoz. Tworzy wygląd do sesji zdjęciowych. Utrwalisz serię efektownych, niepowtarzalnych obrazów do następnej sesji zdjęciowej.

Najczęściej wszystkie te obszary łączy jeden specjalista – uniwersalny stylista. To on tworzy wizerunek osoby na przykład w branży telewizyjnej, który będzie modny i indywidualny.