Jak prowadzić prezentacje?
11 grudnia, 2019Przygotowywanie i prowadzenie prezentacji to codzienność dla wielu osób zatrudnionych w korporacjach. Dla niektórych prowadzenie prezentacji może być bardzo stresującym elementem ich pracy, co zmniejsza ich szanse na nawiązanie kontaktu i przekonanie współpracowników do swoich racji. Istnieje jednak parę sposobów, które pomogą rozwinąć umiejętność autoprezentacji.
-
Poznaj swoich odbiorców
Przed przygotowaniem prezentacji upewnij się, że znasz swoich odbiorców. Będziesz dzięki temu mógł zrozumieć ich zainteresowania i potrzeby oraz to, co możesz im zaoferować. Jeśli dobrze rozumiesz swoją publiczność i koncentrujesz się na pomocy w rozwiązaniu pilnego problemu, zauważysz ich zainteresowanie tematem. Pozwoli to odwrócić Twoją uwagę od tego, jak jesteś zdenerwowany publicznym wstąpieniem. Jeśli znasz swoich odbiorców, możesz również przewidzieć ich pytania lub wątpliwości i uwzględnić je w prezentacji. To udowodni, że przeprowadziłeś badania i jesteś wiarygodnym specjalistą w swojej dziedzinie.
-
Poznaj swój „content”
Naucz się i zapamiętaj wszystkie punkty swojej prezentacji – dokładnie je rozumiem, abyś mógł mówić bez pomocy notek lub slajdów. Będziesz bardziej przygotowany na błędy lub pytania uzupełniające oraz będziesz czuć się pewniej.
-
Przećwicz prezentację
Jeśli zamierzasz rozmawiać z ludźmi ze swoje branży, prawdopodobnie zrozumieją nawet szybką dykcję związaną z tą dziedziną. Jeśli prezentujesz się grupie, która nie jest związana z tematem, powinieneś unikać terminów niszowych i żargonowych. Zaleca się wówczas używać zasad myślenia laika. Przećwicz prezentację przed dzieckiem, aby sprawdzić, czy rozumie, co wyjaśniasz. Oczywiście należy brzmieć profesjonalnie w swoim wystąpieniu, ale powinno to być proste i zrozumiałe dla każdego odbiorcy.
-
Postępuj zgodnie ze strategią
Przejdź do prezentacji będąc w pełni świadomym jej celu – i upewnij się, że zostanie on na pewno osiągnięty. Zapisz to, co chcesz, aby twoi odbiorcy wynieśli ze spotkania, a potem powtarzaj to przed nimi wielokrotnie w trakcie wystąpienia. W trakcie prezentacji staraj się nie czytać tekstu ze slajdów. Staraj się przekazywać informacje za pomocą czegoś więcej niż tylko słów. Każdy może przeczytać raport bez przeprowadzania prezentacji. Używaj mowy ciała, gestykulacji oraz staraj się modulować głos. Wykonaj swój plan tak, aby zaangażować swoich odbiorców, bez względu na to, jak bardzo będziesz się denerwować wystąpieniem publicznym. Przebrnięcie szybko przez to spotkanie może wydawać się kuszące, jednak warto włożyć w to więcej pasji i zaangażowania.
-
Bądź autentyczny
Twoja publiczność chce, żebyś był prawdziwy; nie chcą, aby ktoś stanął przed nimi i wykładał treść na ten sam temat przez ponad godzinę. Prowadź rozmowę i aktywizuj słuchaczy, a nie wygłaszaj jedynie monotonnego przemówienia. Kiedy jesteś autentyczny, szczery i otwarty na interakcje, publiczność to docenia. Autentyczność rodzi również pewnego rodzaju specyficzne relacje z odbiorcą, które powinny być twoim priorytetem.
zawsze mam spory problem z tego typu wystąpieniami. stres jest mimo, że doskonale znam i nawet często przyjaźnię się z odbiorcami tych prezentacji. Samo wystąpienie po prostu jakoś automatycznie stresuje ale im dłużej sie to robi to być może w końcu odpuści 🙂