Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

4 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Obligacje to jeden z wielu sposobów inwestowania. Rozróżniamy różne rodzaje tych papierów wartościowych, niektóre są bardziej, inne mniej opłacalne. Warte rozważenia są obligacje korporacyjne, które generują nieco większy zysk, niż na przykład papiery sprzedawane przez Skarb Państwa.

Co to są obligacje korporacyjne?

Obligacje to inaczej dłużne papiery wartościowe, które emitowane są przez dany podmiot. Mogą być skarbowe i korporacyjne. Te pierwsze to aktywa Skarbu Państwa, za które bierze on pełną odpowiedzialność, co z kolei oznacza, że to Państwo jest gwarantem wypłacenia kupującemu pieniędzy. Dlatego też obligacje skarbowe są jednymi z najpewniejszych instrumentów inwestycyjnych. Jeśli natomiast chodzi o obligacje korporacyjne, to ich zakup wiąże się już z większym ryzykiem. Tego rodzaju papiery dłużne sprzedają często firmy, które potrzebują pieniędzy na przykład na rozwój. Za kwotę pożyczoną od osoby kupującej dane obligacje, firma obraca środkami, by po czasie określonym w umowie zwrócić dług z określonym procentem. Dokładniej, co warto wiedzieć o obligacjach korporacyjnych, sprawdź na SuperObligacje.pl, gdzie poznasz więcej tajników tych interesujących papierów wartościowych. Obligacje korporacyjne są zazwyczaj nieco bardziej rentowne, jednaki istnieje także większa szansa na to, aby stracić kapitał. Dużo zależy od sytuacji danej spółki na rynku i jej stabilności.

Gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne można kupić w różnych miejscach. Pierwszym wyborem jest zazwyczaj rynek pierwotny, czyli po prostu dana firma. Zazwyczaj konkretna placówka publikuje informacje o tym, że ma do zaoferowania obligacje – śledząc profil spółki w mediach społecznościowych lub jej komunikaty w różnych portalach, możesz łatwo zorientować się, że emituje ona owe papiery dłużne. Drugim sposobem na to, aby kupić obligacje korporacyjne, jest giełda. W Polsce jest to rynek Catalyst. W tym przypadku obligacje dostępne na rynku kupuje się pośrednio, od inwestora, który ma je właśnie z rynku pierwotnego. Tutaj jednak warto dobrze sprawdzić, czy aby cena nie jest zawyżona, i jakie jest ryzyko zainwestowania w dane obligacje. Bywa jednak, że zakup takich papierów na giełdzie może być opłacalny.

Czy opłaca się kupić obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne są nieco bardziej opłacalne niż papiery dłużne Skarbu Państwa. Co prawda, zyski z tego rodzaju aktywów są obarczone pewnym ryzykiem, jeśli na przykład firma padnie i nie będzie miała z czego wypłacić ustalonej kwoty, jednak jeśli mamy pewność, że nasza inwestycja jest w miarę stabilna, możemy spodziewać się konkurencyjnych stawek. Wiele obligacji korporacyjnych proponowanych jest ze zmiennym zyskiem, co generuje zarówno ryzyko, jak i możliwości większego zarobku. Ciekawe może być także obracanie obligacjami na giełdzie. Jeśli jednak chcemy zyskać nieco więcej, warto postawić na akcje, obligacje zostawiając sobie jako dodatek do inwestycji.