Kiedy nożyczki to za mało, wypróbuj gilotynę lub trymer

Kiedy nożyczki to za mało, wypróbuj gilotynę lub trymer

13 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Bardzo często, gdy musisz wybrać gilotynę lub trymer zastanawiasz się nad różnicami jakie wynikają ze stosowania tych dwóch urządzeń. Na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, jednak mają różne zastosowanie, które warto znać. Jak wybrać odpowiednią gilotynę i trymer oraz czym charakteryzują się oba urządzenia?

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyborem gilotyny

Gilotyna to jedno z najpopularniejszych urządzeń biurowych, które ułatwia tworzenie efektownych zaproszeń, przycinanie papieru firmowego w ważnej korespondencji lub wykonanie prostych wizytówek w domu. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Dostępne na rynku gilotyny różnią się między sobą pod względem zdolności do cięcia materiałów. Niektóre przecinają tylko cienkie materiały do określonej gramatury papieru zalecanej przez producenta, inne są zdolne do walki z grubymi kartonami, a nawet blachami.

Wbrew pozorom gilotyna i trymer to bardzo podobne urządzenia, które wzajemnie się uzupełniają, ale każdy, kto decyduje się na ich zakup powinien znać różnice. Gilotyny są wykorzystywane do cięcia większej ilości papieru, dlatego polecane są do biur i firm o różnych profilu działalności. Pod względem konstrukcji gilotyna to głównie podstawa wraz z nożem lub specjalna dźwignia połączona z nożem, która ułatwia przecinanie papieru. Niektóre z gilotyn, szczególnie te biurowe posiadają też specjalne wymiary papieru i linie, które ułatwiają tworzenie kartek okolicznościowych lub specjalnie zaprojektowanych ulotek.

Gilotyna na użytek domowy zwykle nie pozwala na przecinanie sporych rys papieru, ze względu na to, że źle reaguje na tak wielkie obciążenia. Charakterystycznym elementem dla takich gilotyn jest podstawa stworzona z tworzywa sztucznego, dźwignia z nożykiem, która wymaga ręcznego docisku. Jednorazowo możesz na niej przeciąć od 5-20 kartek. Gilotyna do biur lub punktów usługowych to sprzęt stworzony specjalnie do ciężkiej pracy, a więc dostosowany do większego obciążenia. Tutaj również znajdziesz specjalną dźwignię z nożem, która umożliwia precyzyjne cięcie. Maksymalny materiał do przecięcia papieru to od 20-50 arkuszy. Możesz wybrać docisk dźwigowy lub automatyczny. Ostatnim rodzajem gilotyn są narzędzia przeznaczone do profesjonalnego wycinania, które są zdolne do przecięcia jednej rysy papieru.

Trymer – Idealne urządzenie do cięcia papieru?

Trymer to narzędzie, które polecane jest do manualnych prac ręcznych, w których bardzo ważna jest precyzyjność cięcia. Możliwość dostosowania wybranego formatu, a także dłuższa i wygodna linia cięcia to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Dodatkowo trymery nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego mogą być składowane nawet w małych mieszkaniach. Trymer wyróżnia się bardzo prostym działaniem i głowica wraz z wmontowanym nożem krążkowym zwykle jest umieszczona bezpośrednio na plastikowym, wbudowanym elemencie, niekiedy z linijką. Prowadnica, na której jest umieszczona głowica stale się porusza, a Ty możesz w każdym momencie wymienić ostrze na lepsze lub doczepić ostrze ułatwiające bigowanie, co jest ważne w pracach kreatywnych.