Rekrutacja developera dla branży IT

Rekrutacja developera dla branży IT

22 marca, 2022 0 przez Redakcja

Najlepszą drogą do sukcesu rekrutacyjnego jest znajomość preferencji kandydatów – o tym wie każdy (no, prawie każdy) rekruter. Jednym z narzędzi dotarcia do tej wiedzy może być dla rekruterów IT Developer Survey przygotowywany cyklicznie przez Stack Overflow.

Stack Overflow to serwis dla programistów oraz – siłą rzeczy – pole walki dla rekruterów ;). Co roku serwis realizuje survey obejmujący wszystkich jego użytkowników, ze szczególnym wskazaniem na developerów. Kilka dni temu opublikowane zostały wyniki badania, które miało miejsce w styczniu tego roku i w którym udział wzięło ponad 64 tys. developerów z całego świata, w tym ok 1000 osób z Polski.

Co ciekawego wynika z ostatniego raportu?

Ponad 90% pracowników IT to mężczyźni

9 na 10 pracowników w branży IT to niezmiennie mężczyźni. W jakich zawodach IT macie największą szansę spotkać kobietę? Najpopularniejsze wśród kobiet specjalizacje to projektowanie, zapewnienie jakości, mobile- oraz web development.

Ilu developerów jest w tym momencie na rynku pracy?

Z badania wynika, że tylko 13,1% pracowników sektora IT aktywnie szuka pracy. To zła wiadomość dla rekruterów. Szansa na trafienie w totolotka przy tym jawi się jako coś zupełnie realnego :D). ALE! Nie popadajmy w przygnębienie, bo (!) 62,1 % deklaruje, że wprawdzie nie szuka aktywnie…ale jest otwartych na nowe możliwości. Ach, ci developerzy, jak ich nie kochać? :). Tu jednak zasada ‘kto pierwszy, ten lepszy’ raczej nie zadziała – trzeba by ją odwrócić ‘kto lepszy ten pierwszy (w kolejce)’ – drodzy rekruterzy, aby dotrzeć trzeba mieć dobrą kartę w rękawie i wcale nie muszą to być pieniądze (a przynajmniej nie tylko ;-)).
Dodam dla porządku, że jedynie 24,8% respondentów z interesującej nas grupy zdecydowanie nie szuka pracy – w tych wypadkach pozostaje nam ….cierpliwość, bowiem tylko 10,3% badanych deklaruje całkowitą satysfakcję ze swojego miejsca pracy (najmniej usatysfakcjonowani deweloperzy pracują w finansach, retailu i logistyce) – a jak długo można wytrwać w robocie, która nie daje nam satysfakcji? No i nasze rekruterskie szanse znowu wzrosły ;-).

Co może developera zachęcić do zmiany pracy?

Czyli co z tego, co nazywamy Employee Value Proposition jest dla developera najważniejsze kiedy próbujemy go zachęcić do rozważenia choć (;-)) zmiany pracy? Prawie na równorzędnych pozycjach są: możliwości rozwoju zawodowego, C&B (tu najbardziej dni wolne, praca zdalna i ogólnie oferta well-being), miejsce pracy (biuro), środowisko pracy (języki, narzędzia i technologie). Przy czym na pierwszy plan wysuwa się moim zdaniem możliwość pracy zdalnej. Kiedy podczas rekrutacji docieramy w naszej ofercie do pozycji : różnorodność – słucha nas już tylko 3,01% ;-).

Co oznacza w praktyce możliwość rozwoju zawodowego? To zazwyczaj ciekawy rozwojowy projekt oraz ciekawe technologie. Przy okazji wyjaśnia to po części dlaczego tak mało osób jest zadowolonych w finansach, logistyce lub retail? Bo prawdopodobnie są tam tzw. projekty utrzymaniowe co jest kolejną wskazówką dla rekrutera. Projekt utrzymaniowy to straszna nuda – łatasz kawałki po kimś, naprawiasz błędy etc. Nawet „developerus emeritus” tego nie lubią 🙂

Jakie wskazówki dla rekruterów mają developerzy?

Koncentrujcie się bardziej na umiejętnościach komunikacyjnych (!) i udokumentowany dorobek – zdają się apelować, a mniej na tym jak nazywało się nasze dotychczasowe stanowisko.