Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Wady i zalety obu rozwiązań

Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Wady i zalety obu rozwiązań

22 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Zdecydowana większość osób, która decyduje się na zakup mieszkania ma jasno zdefiniowany plan oraz wizję tego, gdzie dokładnie chce zamieszkać. W dalszym ciągu pozostają jednak tacy, którzy zastanawiają się, która opcja okaże się słuszniejsza: dom czy mieszkanie w bloku. W artykule przedstawiamy plisy i minusy obu rozwiązań.

Inwestycja w nieruchomość nie bez przyczyny uznawana jest za jedno z najpoważniejszych wyzwań finansowych. Zwykle decyzja o takim ulokowaniu kapitału wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. To właśnie dlatego tak wiele osób, które decydują się na własne cztery kąty zastanawia się, która opcja będzie lepsza – dom czy mieszkanie? Nie jest tajemnicą, że zarówno mieszkania w centrum, jak i domy jednorodzinne mają swoje wady i zalety. W tym przypadku wiele zależy od preferencji i stylu życia przyszłych lokatorów.

Dom jednorodzinny – zalety

Nie ulega wątpliwości, że własny dom daje o wiele więcej prywatności i swobody. Ponadto decydując się na dom jednorodzinny zyskujesz nie tylko o wiele większy metraż, ale również własny ogródek! Tym sposobem sąsiedzi nie będą mogli narzekać na zbyt głośne szczekanie psa, czy biegające lub krzyczące dzieci. Nie sposób nie wspomnieć również o większej ilości pomieszczeń, takich jak chociażby garderoba czy pralnia. Własny garaż czy miejsce do przechowywania narzędzi to dodatkowe atuty, które niewątpliwie zasługują na uwagę.

Na tym etapie nie sposób nie wspomnieć również o domach na obrzeżach miast, jak np. domy pod Warszawą, które oprócz funkcjonalnego położenia, gwarantują także szybki i sprawny dojazd do centrum miasta oraz intymność. Są doskonałą opcją dla osób, które w codziennym życiu cenią sobie ciszę i spokój.

Dom jednorodzinny – wady

Za jedną z największym wad domu jednorodzinnego uznawane jest fakt, iż zarówno budynek jak i jego otoczenie wymaga dodatkowej pracy, jak np. pielęgnowaniem ogrodu, czy dopilnowania kwestii związanych z odprowadzaniem ścieków. Oprócz tego koszty eksploatacyjne są zdecydowanie wyższe niż w przypadku mieszkania w bloku.

Mieszkanie w bloku. Jakie są zalety takiej inwestycji?

Zakup mieszkania w bloku to doskonała inwestycja dla osób, które nie są zainteresowanie spędzaniem czasu i dbaniem o wygląd ogrodu lub koszeniem trawnika. Jest to więc zdecydowanie mniej pracochłonne rozwiązanie. Dla osób decydujących się na zakup mieszkania w bloku, olbrzymią zaletą może być szeroka gama ofert. Zarówno deweloperzy, jak i osoby prywatne oferują mieszkania w różnych lokalizacjach i zróżnicowanych metrażach. Tym sposobem znalezienie lokum, spełniającego wszystkie wymogi i oczekiwania jest znacznie prostsze!

Mieszkanie w bloku – wady

Jednym z największych minusów mieszkania w bloku jest niewielki metraż, co jednoznacznie łączy się z brakiem prywatności poszczególnych domowników. Wybierając takie mieszkanie należy liczyć się również z faktem, iż okolica lub sąsiedzi nie do końca będą nam pasować. Gwar na ulicach lub odgłosy dobiegające z placu zabaw mogą po jakimś czasie okazać się męczące.

Wyraźnie widać, że zarówno zakup mieszkania w bloku, jak i domu jednorodzinnego posiada szereg wad, jak i zalet. Należy pamiętać jednak, że to to dość kosztowna inwestycja, którą należy dokładnie przeanalizować.