Rozmowa o pracę: jak się przygotować

Rozmowa o pracę: jak się przygotować

21 czerwca, 2023 0 przez Redakcja

Rozmowa kwalifikacyjna bywa dla wielu osób bardzo stresującym przeżyciem. Niektórzy nawet celowo unikają zmieniania pracy, aby uniknąć spotkania z rekruterami. Jak jednak przygotować się do takiej rozmowy, aby dobrze wypaść? Na co szczególnie zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać? Podpowiadamy!

Zbierz informację o firmie i… o sobie!

Pierwszym ważnym punktem w trakcie przygotowywania się do rozmowy o pracę jest zebranie wszystkich najważniejszych informacji na temat swojego przyszłego pracodawcy. Idąc na spotkanie z rektruterem musisz wiedzieć:

  • czym zajmuje się dana firma?
  • od kiedy funkcjonuje na rynku?
  • jaka jest specyfika branży, w jakiej działa ta firma?

Dodatkowo, ważne jest też zebranie najważniejszych informacji o… sobie samym, a w szczególności:

  • jakie są moje dobre i słabe strony?
  • które z moich cech oraz doświadczeń mogą być przydatne na nowym stanowisku?

Jakie wymagania były w ogłoszeniu?

Bardzo istotne jest też znalezienie ogłoszenia, z którym jest związana rozmowa i przeczytanie go. Jakie są tam wymagania? Czego od potencjalnych kandydatów oczekuje przyszły pracodawca? Które z tych wymagań spełniasz, a które nie? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci jeszcze lepiej przygotować się do rozmowy. W ogłoszeniach o pracę często umieszczane są cenne informacje, z których możesz wiele wywnioskować na temat tego, czego można się spodziewać w trakcie spotkania z rekruterem. Jeżeli wymagany był język angielski na poziomie B2, z pewnością w trakcie spotkania może nastąpić dialog w tym języku. Przyszły pracodawca oczekuje kandydatów, którzy dobrze znają Excela? Przygotuj się na ewentualne testy z tego programu.

Ubiór i makijaż na rozmowę kwalifikacyjną

Stylizacja na rozmowę o pracę jest równie ważna jak przygotowanie merytoryczne. Kobiety mogą postawić na klasyczny, delikatny makijaż typu make up no make up. Sposób ubioru jest zależy od stanowiska, na jakie aplikujesz. Jeżeli starasz się o posadę magazyniera, nie musisz ubierać się w garnitur – wystarczy koszula w kratę i ciemne chinosy, ale jeśli sięgasz po stanowisko doradcy kredytowego w banku – jak najbardziej. W branży kreatywnej możesz założyć bluzkę ecru, czarną spódnicę i zielony żakiet, ale w przypadku księgowości czy umowy o pracę w urzędzie, postaraj się o bardziej klasyczny wygląd. Ołówkowa spódnica midi, biała bluzka i granatowy żakiet będą idealne.

Czego nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną? Na to uważaj!

Jeżeli chcesz dobrze wypaść w trakcie rozmowy o pracę, koniecznie unikaj zbyt dużych dekoltów, krótkich spódniczek oraz sukienek, sandałów czy przezroczystości. Nawet bardzo elegancka, biała bluzka, która prześwituje nie nadaje się na taką okazję. Niedopuszczalne jest też założenie krótkich spodenek – i to właściwie niezależnie od stanowiska, o jakie się ubiegasz. Pamiętaj o tym, że Twój strój ma wyrażać szacunek dla przyszłego pracodawcy.