Czy pożyczki preferencyjne ze środków unijnych są opłacalne?

Czy pożyczki preferencyjne ze środków unijnych są opłacalne?

27 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Niskie oprocentowanie, preferencyjne warunki i wiele korzyści. Pożyczki finansowane ze środków unijnych nierzadko są dużo lepszym rozwiązaniem niż bankowe kredyty. Dlatego też ich popularność wzrasta. Zobacz kto może się o pożyczki unijne ubiegać i czy faktycznie są opłacalne. 

Pożyczki unijne – jak działają? 

Pożyczki unijne są uzupełnieniem systemu dotacyjnego. Pożyczone pieniądze trzeba zwrócić, jednak spłacone zobowiązanie można odnowić. Innymi słowy, są to odnawialne instrumenty finansowe. Fundusze pożyczkowe znajdują się na terenie każdego województwa. Są one wsparciem dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze natomiast pozyskiwane są ze środków Funduszy Europejskich. Głównym celem pożyczek jest wsparcie rozwoju gospodarczego Polski. Pożyczki ze środków unijnych są alternatywą dla kredytów bankowych. Są prostsze do otrzymania, a warunki oferty są atrakcyjniejsze. 

Kto może ubiegać się o pożyczkę unijną? 

Pożyczki unijne przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów. Możesz być firmą z wieloletnim doświadczeniem lub dopiero stawiającą pierwsze kroki w branży. Tak naprawdę głównym wymogiem jest liczba pracowników. Nie możesz zatrudniać ich więcej niż 250. Powyżej tego limitu firmy uznawane są za duże przedsiębiorstwa, a te już nie łapią się na pożyczki unijne. 

Oprócz tego Twoja firma nie może generować rocznie obrotu większego niż 50 milionów euro lub roczna suma bilansowa nie może przekraczać 45 milionów euro. O pożyczkę ubiegasz się w województwie, w którym siedzibę ma Twoja firma. I ostatnim warunkiem jest nieposiadanie wystarczających środków do realizacji projektu.

Ważną informacją jest też fakt, że o pożyczkę unijną mogą ubiegać się firmy jeszcze niezarejestrowane, a także te, które mają zawieszoną działalność gospodarczą. Jedynym wyjątkiem są mikro przedsiębiorstwa, które posiadają ugodę z ZUS i UP. One nie mogą ubiegać się o pożyczkę unijną.

Dlaczego pożyczki unijne są atrakcyjne? 

Główną zaletą pożyczek unijnych są preferencyjne warunki. Zdecydowanie bardziej korzystne niż produkty bankowe. Jako pierwsze możemy wymienić oprocentowanie, które w niektórych województwach wynoszą zaledwie 1 proc. W przypadku oferty bankowej jest to nawet kilkanaście procent. Natomiast maksymalny koszt pożyczki waha się między 5-6 proc. Oprócz tego w ofercie pożyczki unijnej nie ma ukrytych kosztów i prowizji. 

Jak ubiegać się o pożyczkę unijną? 

Proces ubiegania się pożyczkę unijną jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Jednak warto zwrócić się w kierunku tej opcji, gdyż jest korzystniejsza. Decydując się na pożyczkę unijną warto skorzystać z usług eksperta, specjalizującego się w tego rodzaju zobowiązaniach finansowych CRBiP. Doradca pomoże nam skompletować potrzebne dokumenty i przeprowadzi nas przez proces akceptacji wniosku, który może trwać do 60 dni. Dzięki pomocy doradcy zwiększamy szanse na bezproblemowe uzyskanie pożyczki.