Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi

5 lipca, 2023 0 przez Redakcja

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie pracownikami nie jest łatwym zadaniem. Bez tego nie można natomiast liczyć na to, że na przykład dana firma będzie działała odpowiednio wydajnie. Co zatem trzeba mieć tutaj na swojej uwadze?

Dobry szef jest uczciwy i sprawiedliwy

Bardzo często pracownicy na to narzekają… Twierdzą, że padały pewne obietnice, a potem nikt się z nich nie wywiązał. Jeśli chcesz, aby zarządzanie zasobami ludzkimi było w Twoim wykonaniu odpowiednie, to nie możesz tego bagatelizować. Musisz od samego początku budować relacje ze swoimi podwładnymi. Nie możesz zawieść ich zaufania. Jeśli zatem obiecasz, że po zakończeniu danego projektu każda osoba, która miała w nim udział, otrzyma premię, to trzeba dotrzymać słowa itd. Staraj się tak działać, by pracownicy byli przekonani o tym, że warto pracować dla swojego szefa. Jeśli zaś będziesz składał pewne obietnice, a potem ich nie będziesz dotrzymywał, to na pewno nic dobrego tym nie osiągniesz… Dobry szef musi być także sprawiedliwy w swoich osądach. Jeśli jego podwładni odpowiednio wykonali konkretne zadanie, to warto ich pochwalić… Dobre słowo potrafi ocieplić i jednocześnie zacieśnić relacje pomiędzy pracodawcami i podwładnymi. Nie da się ukryć, że pracownicy lubią być doceniani. Sprawiedliwość przejawia się także na przykład pod kątem awansów. Nie powinno się w pierwszej kolejności promować osób o mniejszym stażu, które mają podobne kompetencje do bardziej doświadczonych pracowników. To wpłynęłoby bowiem bardzo negatywnie na atmosferę w konkretnej firmie.

Krytyka musi być konstruktywna!

Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga regularnego oceniania swoich podwładnych. To kluczowa sprawa! W swoich osądach trzeba być jednak bardzo uczciwym i wyważonym. Jeśli sytuacja tego wymaga, to nie wahaj się skrytykować pracowników. Należy jednak wiedzieć, jak to robić mądrze! To nie może być obrażanie podwładnych, którzy nie wykonali czegoś do końca dobrze. Krytyka powinna być uzasadniona. Poza tym liczy się to, by była ona konstruktywna. Dzięki temu dany pracownik będzie wiedział, co ma poprawić, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych wydarzeń.

Dlaczego warto troszczyć się o odpowiednią atmosferę w pracy?

Tego czynnika nie można bagatelizować. A sporo osób to robi. Dobra atmosfera w pracy wpływa na to, że ludzie chętnie do niej przychodzą. A potem wykonują swoje zadania z odpowiednią wydajnością, co jest przecież bardzo istotne. Warto zatem co jakiś czas organizować na przykład wspólne wyjścia, czy wyjazdy integracyjne. Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga także rozwiązywania powstałych konfliktów, a nawet zwalniania osób, które najczęściej je wywołują.