Dlaczego warto być przedstawicielem handlowym?

Dlaczego warto być przedstawicielem handlowym?

15 września, 2022 0 przez zenn zenn

Wokół zawodu przedstawiciela handlowego powstało wiele legend i stereotypów. Jednak nie wszystkie mają pokrycie z rzeczywistością. Jest to bowiem szanowany zawód, w którym wiele zależy od nastawienia i umiejętności. Przedstawiamy sześć korzyści z bycia handlowcem.

Przedstawiciel handlowy – co robi?

Obowiązki przedstawiciela handlowego są niezwykle ciekawe i potrzebne. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie przedsiębiorstwa w relacji z klientami. Firma wyznacza handlowcowi teren, gdzie powinien pracować. Rolą przedstawiciela jest ustalenie, jaki panuje popyt oraz podaż na dany produkt lub usługę. Następnie szuka odpowiednich klientów i przedstawia im korzyści, jakie płyną ze współpracy.

Jednak jego praca nie kończy się na zdobyciu kontaktu. Tak samo ważne jest utrzymanie pozytywnych relacji podczas trwania całej współpracy. Jego obowiązkiem jest zachęcanie kontrahentów do zakupienia towaru lub usługi. W przypadku powodzenia bierze odpowiedzialność za dostarczenie produktu do klienta. Co więcej, zostaje z nim w kontakcie po zakończonej transakcji. Musi być gotowy, żeby odpowiedzieć na każde pytanie i wątpliwość.

W związku z powyższym śmiało możemy powiedzieć, że pierwszą korzyścią w byciu handlowcem jest prężny rozwój swoich kompetencji. W czasie wykonywania swoich obowiązków będziemy mieli do czynienia z różnymi ludźmi. Dlatego umiejętności komunikacji, słuchania oraz prezentowania będą cały czas szlifowane. Dodatkowo nauczymy się zarządzać własnym czasem.

Przedstawiciel handlowy – zarobki, które nas zaskoczą

Drugą potężną korzyścią w pracy przedstawiciela handlowego są jego zarobki. Nie jest to zawód, w którym co miesiąc dostaniemy taką samą wypłatę. Więcej zależy od tego, ile uda nam się sprzedać. W zależności od branży, w której działamy, wypłata będzie się różnić. W takich dziedzinach jak budownictwo, nieruchomości, chemia, rolnictwo czy wyposażenie biura średnie miesięczne wynagrodzenie (brutto) wynosi 6000 zł. Natomiast motoryzacja, artykuły przemysłowe, telekomunikacja, IT oraz farmacja mogą zapewnić dochód w wysokości 8000 – 9000 zł.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Wiele osób zastanawia się, jak zostać przedstawicielem handlowym bez doświadczenia. Paradoksalnie jest to trzecia korzyść z pracy w tym zawodzie. Nie musimy mieć specjalistycznego wykształcenia (chociaż będzie to zdecydowany atut). Rekruterzy kładą zdecydowanie większy nacisk na umiejętności. Musimy mieć łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów. Jest to absolutna podstawa tego zawodu. Dodatkowo daleko nie zajdziemy bez dobrej organizacji i terminowości. 

Czwartą zaletą jest to, że mamy wpływ na to, ile zarabiamy. Jest to duża motywacja, żeby rozwijać swoje umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne. Firmy bardzo często proponują liczne szkolenia, dzięki którym szybko opanujemy podstawy, które pozwolą nam zarabiać dosyć wysokie sumy.

Kolejne zalety pracy jako przedstawiciel handlowy

W czasie naszej kariery spotkamy mnóstwo interesujących osób. Jest piąty powód, dla którego warto zdecydować się na tę pracę. Niejednokrotnie te kontakty przydadzą się nam w życiu zawodowym, jak i prywatnym. I po szóste – jest to niezwykle interesująca praca. Codziennie czekają nas nowe wyzwania. Odwiedzamy różne miejsca i działamy na innych polach. W skrócie nie ma mowy o tym, żeby się nudzić i wpaść w rutynę.