Dofinansowanie z urzędu pracy na otwarcie działalności. Jaką kwotę można uzyskać? Na co można ją przeznaczyć? Co zrobić po otrzymaniu pieniędzy?

Dofinansowanie z urzędu pracy na otwarcie działalności. Jaką kwotę można uzyskać? Na co można ją przeznaczyć? Co zrobić po otrzymaniu pieniędzy?

8 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Dofinansowanie z urzędu pracy na otwarcie działalności. Jaką kwotę można uzyskać? Na co można ją przeznaczyć? Co zrobić po otrzymaniu pieniędzy?

Działalność gospodarcza dofinansowywana przez urząd pracy rządzi się swoimi prawami. Osoba, która otrzymała pieniądze, a nie wykorzystuje ich w określony sposób prędzej, czy później będzie zmuszona je zwrócić. Dlatego też warto wiedzieć, na co można przeznaczyć otrzymaną dotację.

Na co można wydać pieniądze z dofinansowania z urzędu pracy?

Dofinansowanie na otworzenie własnej działalności gospodarczej nie może zostać przeznaczone na cokolwiek. Należy zapoznać się z regulaminem urzędu pracy, który ściśle określa, na co można wydać otrzymane pieniądze.
Akceptowalne przeznaczenie dofinansowania:

 • Wszelkiego rodzaju sprzęt, który jest niezbędny do prowadzenia konkretnej działalności.
 • Za 50% funduszu można kupić towar handlowy.
 • Za 30% można wyremontować lokal, w którym będzie prowadzona działalność.
 • Kupno oprogramowania, które również będzie niezbędne do prowadzenia firmy.
 • Maksymalnie 1000 zł można przeznaczyć na pomoc prawną lub konsultację z chociażby doradcą prawnym bądź biurem rachunkowym.
 • 2000 zł można przeznaczyć na reklamę, która zwiększy popularność firmy.

W poprzednich latach część dotacji można było również przeznaczyć na utworzenie strony internetowej, jednak w 2016 roku zostały zmienione przepisy. Część dofinansowania można przeznaczyć na stronę internetową, pod warunkiem, że działalność działa również w trybie stacjonarnym, a nie tylko w sieci.

Najistotniejsze jest to, że dofinansowania z urzędu pracy nie można przeznaczać na własne potrzeby, spłacanie zobowiązań, remont domu, w którym będzie prowadzona działalność bądź opłacenie podatków, należności do ZUS-u, czy zakupu samochodu. Kupowanie produktów czy sprzętów niepotrzebnych do prowadzenia działalności również nie powinno mieć miejsca.

Jak wysokie dofinansowanie można otrzymać? Karta ocen otrzymania

Wysokość dofinansowania nie jest zależna od działalności. Każdy wniosek rozpatrzony pozytywnie będzie opiewał na tę samą kwotę. Wysokość dotacji z roku na rok się zmienia. W 2021 roku jest to kwota około 30 tysięcy. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy może otrzymać dotację. Każdy urząd pracy prowadzi kartę ocen otrzymania dofinansowania. W takiej karcie branych jest pod uwagę kilka czynników.
Co to takiego? Odpowiedź znajduje się poniżej.

 • Czas spędzony na bezrobociu im jest większy tym lepiej.
 • Rodzaj zakładanej firmy. Najlepiej punktowana jest działalność produkcyjna.
 • Doświadczenie, kwalifikacje, wykształcenie.
 • Analiza finansowa, czyli możliwość dopłaty z funduszów własnych, brak zobowiązań.
 • Znajomości, czyli realna możliwość nawiązania współpracy z innymi firmami.
 • Dodatkowo punkty można uzyskać za prowadzenie działalności w tej samej miejscowości, w której znajduje się urząd pracy.

Za każdy powyższe wyróżnienie naliczana jest określona liczba punktów. Maksymalnie można uzyskać 70 punktów, aby otrzymać dotację, trzeba uzbierać ich minimum 36, czyli ponad połowę.