Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do faktur?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do faktur?

25 listopada, 2021 0 przez Redakcja

Wystawianie faktur to codzienność w większości małych i dużych firm. Dlatego odpowiednio wybrany program do faktur może stanowić nieocenioną pomoc dla przedsiębiorców. Czym kierować się przy wyborze oprogramowania, aby proces generowania dokumentów księgowych przebiegał sprawnie, bezbłędnie i bezpiecznie?

Cechy, którymi powinien wyróżniać się dobry program do faktur VAT

1.Szybkość wystawienia faktury

Wystawienie faktury powinno wymagać jak najmniejszej liczby kliknięć w programie, zwłaszcza, gdy w ciągu dnia konieczne jest wystawienie wielu tego typu dokumentów. Dlatego program powinien mieć krótką ścieżkę tworzenia faktury.

2. Opcja automatycznego uzupełnienia danych

W celu jak najszybszego wystawienia faktury, oprogramowanie powinno mieć w standardzie pobieranie danych klienta po numerze NIP. Jest to bardzo pomocne w sytuacji wystawiania faktur dużej ilości kontrahentów.

3. Możliwość korekty faktury w przypadku popełnienia błędu

Opcja edytowania danych na fakturze jest bardzo istotna. Umożliwia ona szybką poprawę błędów, które zdarzają się każdemu – nawet najbardziej doświadczonym przedsiębiorcom.

4. Intuicyjność

Oprogramowanie do wystawiania faktur musi być łatwe w obsłudze. Wszystkie najbardziej potrzebne i najczęściej wykorzystywane funkcje powinny być na wierzchu.

5. Integracja z innymi systemami

Połączenie oprogramowania z innymi systemami, takimi jak bank, sklep internetowy, czy inne aplikacje, to duża oszczędność czasu dla przedsiębiorcy.

6. Wystawianie faktur w różnych walutach i językach

Zdarza się, że konieczne jest wystawienie faktury zagranicznemu kontrahentowi. Dlatego dobrze jest, gdy oprogramowanie posiada możliwość wystawienia faktury w obcej walucie i języku, aby wszystko odbyło się w pełni profesjonalnie.

7. Dodatkowe opcje premium

Dodanie logo lub pieczątki firmy na dokumencie, to dodatkowe usługi, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze programu do wystawiania faktur. Niektóre oprogramowania pozwalają także na wystawianie faktur za pomocą telefonu lub ustawienie opcji cyklicznego wystawiania dokumentów.

Program do faktur a indywidualne wymagania firmy

W zależności od wielkości prowadzonego biznesu, możliwy jest wybór różnych programów do faktur. Dostępne na rynku są między innymi programy do magazynowania, które umożliwiają jednocześnie wystawianie faktur. Sprawdzą się one głównie w dużych firmach handlowych. Natomiast w małych przedsiębiorstwach warto wykorzystać tańsze rozwiązania, takie jak programy do faktur online, które charakteryzują się prostym interfejsem i możliwością wykupienia opcji dodatkowych w razie potrzeby. Zastanawiając się, który program do wystawiania faktur wybrać, warto zwrócić uwagę na opinie i oceny innych przedsiębiorców. Przy wyborze bezpłatnego oprogramowania, trzeba liczyć się z limitem ilości faktur, które można wystawić w danym okresie czasu.

Podsumowanie

Podsumowując, najlepszy program do wystawianie faktur, to taki, który będzie posiadał te funkcje, których dany przedsiębiorca potrzebuje najbardziej. Dlatego ważne jest zapoznanie się z ofertą programów dostępnych na rynku i wybranie tego właściwego, który spełni indywidualne potrzeby firmy.