Jak być bardziej efektywnym pracując zdalnie?

Jak być bardziej efektywnym pracując zdalnie?

18 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

W ostatnim czasie wiele osób ma okazję pracować w trybie zdalnym. Okazuje się jednak, że nie każdy dobrze się w takiej pracy czuje i jest w stanie osiągać wysokie wyniki. Wszyscy ci, którzy potrzebują pracować w trybie zdalnym powinni więc wprowadzić kilka dobrych nawyków.
Na czym polega problem pracy zdalnej?
Wokół pracy zdalnej narosło wiele nieprawdziwych mitów. Większość osób, które wcześniej nie pracowały w tym trybie myśli, że praca z domu ma same plusy. Ci zaś, którzy zaczynają pracować zdalnie często ponoszą porażkę na tym polu przez to, że nie traktują takiej pracy do końca poważnie. Jeśli ktoś myśli, że można pracować z domu odkładając obowiązki zawsze na później czy przeplatając pracę z zajęciami prywatnymi to bardzo się myli. Błąd robią również wszyscy ci, którzy nie dbają o dobry wygląd w czasie pracy, nie porządkują biurka albo co gorsze próbują pracować siedząc w piżamie na łóżku. Z góry wiadomo, że coś takiego się nie uda. Praca zdalna, jak każda inna powinna mieć swój rytym i wyraźne oddzielenie od reszty życia.
Dlaczego praca zdalna nie wszystkim się udaje?
Z pracą zdalną nie radzą sobie te osoby, które nie mają dobrej organizacji czasu oraz wszyscy ci, którzy są bardzo towarzyscy i wolą pracować w grupie. Praca zdalna ma prawo nie udawać się także tam, gdy w domu przebywa cała rodzina a pracownik zdalny nie ma szans skupić się na swoich zajęciach.
Jak pracować z domu by mieć efekty i wolny czas po pracy?
Podstawą zawsze jest dobry plan, który należy przygotować dzień wcześniej. Umieszczamy na nim nie więcej jak trzy lub cztery duże zadania. Na poranek wyznaczamy sobie zadanie, które jest dla nas najważniejsze i popycha nas do przodu. Warto wstawać mniej więcej o tej samej porze i nie tracić rano czasu na różne drobne czynności typu sprzątanie czy pranie. Z rana mamy najwięcej energii, zabieramy się więc do pracy. Bardzo ważne jest by w czasie pracy nie rozpraszać się. Wyłączamy więc telefon i wszelkie powiadomienia. Gdy pracujemy przed komputerem to zajmuje się obowiązkami i nie zaglądamy w tym czasie, nawet na chwilę na portale społecznościowe. Warto także poszczególne czynności wykonywać w blokach łączyć podobne zadania. W jednym czasie można więc hurtowo odpowiedzieć na maile czy wykonać przelewy albo telefony służbowe. W czasie pracy muszą też następować krótkie przerwy, wtedy odchodzimy od biurka, spożywamy posiłki albo idziemy na krótko się przewietrzyć. Należy wyznaczać sobie czas na pracę i ściśle go przestrzegać. Wiele pracowników zdalnych wpada w pułapkę bycia ciągle w pracy. Tymczasem te sfery trzeba wyraźnie rozgraniczyć. Gdy pracujemy w domu, po wykonaniu obowiązków dobrze jest wyjść na zewnątrz zamiast przesiadać się na z fotela biurowego na kanapę.