Poznaj skuteczną technikę zarządzania czasem

Poznaj skuteczną technikę zarządzania czasem

18 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Pomodoro to specjalna technika, którą można wykorzystywać, szukając sposobu na efektywne zarządzanie czasem. Pomodoro przydaje się przede wszystkim do pracy a szczególnie do wykonywania zadań, do których trudno jest nam się zmotywować.

Na czym polega technika pomodoro?

Technika pomodoro polega na tym, że mamy pracować w określonych cyklach czasowych przeplatanych przerwami. W wersji podstawowej jest to schemat 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Pracujemy więc przez 4 takie 25 minutowe cykle i robimy dłuższą przerwę. Jeśli później mamy jeszcze coś do zrobienia to całą procedurę powtarzamy od początku. Do stosowania tej techniki można użyć wiele narzędzi. Są programy komputerowe, aplikacje na telefon ale można też posłużyć się zwykłym minutnikiem czy z pomocą zegarka zapisywać czas na kartce. Użyte narzędzie ma znaczenie drugorzędne. W całej technice chodzi o to, żeby pracować w krótkich cyklach i w tym czasie skupiać się tylko i wyłącznie na pracy. Jeśli więc mamy do napisania kilka artykułów to pozbywamy się wszelkich czynników rozpraszających z otoczenia. Robimy porządek na biurku, przestawiamy telefon w tryb samolotowy a na komputerze nie otwieramy żadnych prywatnych stron. Ustawiamy czas i przez 25 minut cały czas piszemy. Gdy czas minie przerywamy nawet, jeśli nie skończyliśmy artykułu. Jest to bardzo ważne aby w mniej więcej równych odstępach robić sobie przerwy. Wtedy warto odejść od biurka, poćwiczyć albo chociaż wyjść na balkon. Czas pracy oraz odpoczynku można modyfikować, pamiętając jednocześnie, że czas przeznaczony na pracę zawsze ma być dłuższy od odpoczynku.

Co daje technika pomodoro?

Osoby, które mają w zwyczaju pracować w tym trybie podkreślają, że udaje im się wykonać bardzo dużo pracy w krótkim czasie. Jest to bardzo dobra technika do zadań, których w ogóle nie chce nam się robić. Zwykle wystarczy coś zacząć, żeby skończyć nielubiane zadanie. Można na przykład umówić się z samym sobą, że jedynie przez 15 minut będziemy uczyć się słówek obcych albo odkładać rzeczy na swoje miejsce. Czas jednego kwadransa wydaje się być bardzo krótki a po fakcie jesteśmy zdziwieni jak wiele udało się zdziałać. Technikę pomodoro należy gorąco polecić wszystkim tym osobom, którym czas przecieka przez palce. Dzięki niej można dobrze skoncentrować się na zadaniach i pracować naprawdę efektywnie. Sprawdzi się ona także w przypadku uczniów, którzy mają w zwyczaju odkładać na ostatnią chwilę odkładanie zadań domowych. Czas dwudziestu pięciu minut zwykle jest wystarczający do tego, by powtórzyć materiał z lekcji albo wykonać zadane ćwiczenia. Później można nagrodzić siebie przerwą.