Jak zabezpieczyć oszczędności na czas kryzysu?

Jak zabezpieczyć oszczędności na czas kryzysu?

17 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Kryzys finansowy to prawdziwa tragedia nie tylko dla finansów państwa, ale też inwestorów oraz osób starających się regularnie oszczędzać. Ci pierwsi tracą jako pierwsi na cenach akcji oraz instrumentów finansowych, lecz to właśnie ci drudzy muszą ponieść długofalowe skutki kryzysu. Wraz z rozpoczęciem recesji gospodarczej państwa przyspieszają politykę luzowania ilościowego, co przekłada się na znacznie większą inflację i, w konsekwencji, znaczące zmniejszenie wartości kapitału. Wzrost inflacji może przybierać katastroficzne rozmiary, przez co pieniądze pozostawione na lokatach bankowych mogą wręcz całkowicie stracić swoją wartość nabywczą. Sytuacji tej można uniknąć poprzez umiejętne zarządzenie posiadanym kapitałem – w niniejszym tekście pokażemy praktyczne sposoby zabezpieczenia oszczędności na czas kryzysu!

Dywersyfikacja oszczędności, czyli złota zasada każdego inwestora

O tym, że kapitał należy dywersyfikować, uczy każdy podręcznik poprawnego inwestowania. Podobną zasadę można też odnieść do oszczędności – w przypadku zarządzania nimi warto jest przyjąć nieco bardziej konserwatywną strategię finansową. Właśnie dlatego nie warto jest trzymać całych swoich oszczędności w przysłowiowej skarpecie czy na lokatach w jednym banku. Rozdysponowanie ich po kilku konkurencyjnych bankach znacząco zwiększa ich bezpieczeństwo oraz daje gwarancję możliwości zarządzania częścią środków w przypadku upadku jednej lub kilku dużych instytucji finansowych. Podczas dywersyfikowania oszczędności warto też rozważyć zakup obligacji skarbu państwa oraz przechowywanie części pieniędzy w stabilnych walutach państw wysokorozwiniętych – franku szwajcarskim, funcie i dolarze.

Nadchodzi kryzys? Kup złoto lub srebro!

Przed nadchodzącym kryzysem finansowym warto jest zmienić strukturę posiadanego kapitału i zdecydować się na defensywne ulokowanie środków w bezpiecznych metalach szlachetnych. Sprawdza się tutaj zarówno złoto, jak i srebro, z tym, że to pierwsze charakteryzuje się większą stabilnością ceny. Warto jednak pamiętać, że przed gospodarczą recesją gros inwestorów rzuca się na zakup metali szlachetnych, przez co ich ceny mogą być niebezpiecznie wywindowane w górę. Przed dokonaniem zakupu złota lub srebra upewnij się, że na rynku nie ma bańki. Pamiętaj też, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup monet bulionowych, które cieszą się zaufaniem handlarzy kruszcami. Złote lub srebrne monety można łatwo i szybko zamienić na gotówkę, co może okazać się zbawiennie w niepewnych czasach kryzysu finansowego.