Jak być dobrym kierownikiem?
17 grudnia, 2021Praca na stanowisku kierowniczym to spełnienie marzenia wielu ludzi. Istnieją różne powody, dla których praca w roli szefa wydaje nam się fascynująca. Jedne są mniej oczywiste, inne nieco bardziej. Na pewno wiele osób daje się skusić dobrym zarobkom. Aby móc zostać kierownikiem, należy jednak posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Ponadto, ważne są kompetencje miękkie. Należy zaznaczyć, że każdy szef powinien mieć także szacunek do swoich podwładnych. Istotne jest także to, aby nie brać do siebie porażek oraz chronić się przed popadnięciem w pracoholizm.
Dlaczego warto piastować stanowisko kierownicze?
Jak już zaznaczono na wstępie, istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto piastować stanowisko kierownicze. Najczęstszą motywacją są wysokie zarobki. Jak się bowiem okazuje, na stanowiskach kierowniczych można całkiem sporo zarobić. Niemniej jednak, możliwość wysokich zarobków to nie wszystko. Praca na stanowisku kierowniczym, dla większości osób jest bardzo satysfakcjonująca. Ponadto, wiąże się ona z całkiem sporym prestiżem. Niektórym wydaje się, że kierownicy nie muszą wykonywać tak wiele pracy jak ich podwładni. Niestety, nie jest to takie oczywiste. Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się bowiem ze sporą odpowiedzialnością. Każdy kierownik musi więc posiadać odpowiednie umiejętności praktyczne oraz wiedzę teoretyczną. Bez nich niemożliwe będzie wykonywanie swoich obowiązków służbowych w należyty sposób. Zanim więc zaczniemy marzyć o stanowisku kierowniczym, poznajmy zarówno zalety, jak i wady tego stanowiska. Wówczas będziemy mogli ocenić, czy faktycznie warto byłoby dążyć do awansu. Trzeba również liczyć się z tym, że droga do zdobycia zawodu kierownika nigdy nie jest łatwa.
Jakie wykształcenie ułatwia wykonywanie pracy kierownika?
Praca na stanowisku kierownika wiąże się z wieloma różnego rodzaju obowiązkami. Konieczne jest więc posiadanie odpowiedniej wiedzy, co zostało wspomniane wyżej. Dobrze byłoby więc zastanowić się, jak taką wiedzę możemy zdobyć. Na pewno warto byłoby pomyśleć o odpowiednich studiach lub kursach. Oczywiście żadne studia i żaden kurs nie dają nam gwarancji tego, że otrzymamy stanowisko kierownicze. Niemniej jednak, mogą nam pomóc w zdobyciu kompetencji i wiedzy, o których wspomniano wyżej. Wśród kierunków studiów, na które warto by zwrócić uwagę, wyróżnić należy: zarządzanie, marketing, finanse i rachunkowość czy administrację. Jeżeli chodzi zaś o kursy, dobrze byłoby zdecydować się po prostu na szkolenia z zarządzania zasobami ludzkimi. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że zdobędziemy odpowiednią wiedzę teoretyczną oraz rzecz jasna praktyczną.
Doświadczenie też jest ważne
Wykształcenie to nie wszystko. Stanowiska kierowniczego nie otrzymuje się od razu. Zazwyczaj konieczna jest najpierw praca w roli szeregowego pracownika. Jeżeli jednak będziemy efektywni i pracowici, bez wątpienia uda nam się w końcu zdobyć wymarzony awans na stanowisko kierownicze. Co do zasady, im większe doświadczenie, tym lepiej. Jeżeli będziemy posiadać już doświadczenie na stanowisku kierowniczym, łatwiej będzie nam w przyszłości zmienić pracę. Zdecydowana większość firm poszukujących osoby na stanowisko kierownicze, oczekuje, że będzie ona miała co najmniej kilkuletnie doświadczenie na podobnym stanowisku. Nie należy więc bagatelizować doświadczenia. Niemniej jednak, nie warto zmieniać pracy zbyt często. Częste zmiany stanowisk dość niekorzystnie wyglądają w CV. Zmiany pracy czasami nie da się uniknąć, ale warto byłoby popracować w jednym i tym samym miejscu przynajmniej przez rok.
Jakie kompetencje miękkie powinien posiadać kierownik?
Dobry kierownik to taki, który nie tylko posiada wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, ale także kompetencje miękkie. Warto byłoby przyjrzeć się temu, które umiejętności są na stanowisku kierownika szczególnie pożądane. Tych, jak się okazuje, jest całkiem sporo. Przede wszystkim, wśród kompetencji miękkich godne uwagi są: umiejętność zarządzania zespołem i pracy w nim, bardzo wysoka odporność na stres, empatia, wyrozumiałość, umiejętność sprawnej delegacji zadań. Niektórzy posiadają wyżej wymienione kompetencje. Niemniej jednak, wiele osób ich nie posiada lub posiada jedynie ich część. Na szczęście, istnieje coś takiego jak trening umiejętności miękkich. Oznacza to, że będziemy mogli podszlifować swoje zdolności. Pomóc może nam w tym chociażby profesjonalny coaching. Aby jednak coaching był profesjonalny, musi być prowadzony przez odpowiednią osobę. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem może okazać się przejrzenie ofert różnych specjalistów. Warto także zapoznać się z cennikami poszczególnych coachów. Wówczas, istnieje spora szansa na to, że znajdziemy ofertę, która w pełni nam odpowiada. Jeżeli zdobędziemy odpowiednie kompetencje miękkie, zdecydowanie łatwiej będzie nam sobie poradzić z pracą na stanowisku kierowniczym.
Miej szacunek do swoich podwładnych
Żaden dobry kierownik nie może okazywać swoim podwładnym braku szacunku. To ogromny błąd, który może nas całkiem sporo kosztować. Nieuprzejmie traktowani podwładni prędzej czy później przestaną być efektywni. Absolutnie niedopuszczalny jest mobbing wobec podwładnych. Warto zaznaczyć, że jest on karalny. Na szczęście, współcześnie dąży się do tego, aby kierownik traktował swoich podwładnych po partnersku. Wydaje się, że takie rozwiązanie jest naprawdę bardzo korzystne. Podwładni traktowani po partnersku są zazwyczaj bardziej chętni do wykonywania naszych poleceń. Niemniej jednak, każdy kierownik powinien być również stanowczy. W przeciwnym razie, pracownicy mogą nie realizować zleconych zadań na czas. Dobry kierownik musi wyciągać konsekwencje nieposłuszeństwa, bo w przeciwnym razie istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie da rady skutecznie zarządzać zespołem. Może ucierpieć na tym realizacja ważnych dla organizacji projektów, a także szeroko pojęty interes klientów.
Wymagaj nie tylko od innych, ale i od siebie
Każdy, kto piastuje stanowisko kierownicze, musi pamiętać o tym, aby wymagać nie tylko od innych, ale i od siebie. Bez tego niemożliwe będzie wykonywanie swoich obowiązków w należyty sposób. Każdy kierownik musi czuwać nad tym, aby zadanie było wykonane w odpowiedni sposób. Istotne jest to, aby kierownik potrafił przyznać się do błędu. W przeciwnym razie, może ucierpieć cały zespół. Jeśli kierownik będzie posiadał taką umiejętność, również jego podwładnym łatwiej będzie się do porażki przyznać. Tymczasem, szybka eliminacja błędu pozwoli ustrzec się przed jego przykrymi i niekiedy długofalowymi następstwami. Niesamowicie istotne jest to, aby kierownik informował swoich podwładnych o konsekwencjach niewywiązywania się z obowiązków. Czasami mogą to być nawet konsekwencje w postaci zwolnienia dyscyplinarnego w pracy czy kary pieniężnej. Wiele zależy od tego, jakiej rangi błąd popełnił dany pracownik. Najwięcej płaci się oczywiście za poważne uchybienia.
Stale podnoś swoje kwalifikacje
Wszyscy kierownicy muszą troszczyć się o to, aby regularnie podnosić swoje kwalifikacje. Dobrze byłoby więc brać udział w różnego rodzaju szkoleniach oraz kursach. Dobrym pomysłem mogą okazać się również studia podyplomowe. Okazuje się, że dzięki studiom podyplomowym można posiąść naprawdę sporą wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Najbardziej godne polecenia są kursy, które kończą się uzyskaniem certyfikatu. Kierownik, który stale podnosi swoje kwalifikacje, staje się wzorem do naśladowania dla swoich podwładnych. Z tego też względu, oni również zaczynają brać udział w różnego rodzaju szkoleniach. Dobrym pomysłem może być także organizowanie szkoleń wewnętrznych. Kierownicy bardzo często mają kompetencje do prowadzenia różnych interesujących i niezwykle pomocnych kursów. Warto byłoby więc skorzystać z nich. Dla najbardziej ambitnych pracowników, dobrze byłoby przewidzieć jakieś gratyfikacje. Zdrowa rywalizacja jest potrzebna w zespole, ale nie powinna przerodzić się w chorobliwą.
Porażki traktuj jako lekcje
Każdy, kto traktuje swoją pracę poważnie, powinien wyciągać wnioski z porażek. Nie powinien również ich lekceważyć. Nie oznacza to jednak, że kierownicy powinni zbyt mocno brać sobie do serca bolesne błędy. W przeciwnym razie łatwo popaść w chroniczny stres. Najlepiej będzie więc, jeżeli na spokojnie zastanowimy się nad tym, dlaczego przytrafił się nam fatalny w skutkach błąd. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się nie popełnić go w przyszłości. Warto zwracać uwagę na to, które błędy przytrafiają nam się chronicznie. Być może ich przyczyna jest zdecydowanie bardziej złożona niż nam się wydaje? Czasami przyczyn jest całe mnóstwo, a do najczęstszych należą błędy w komunikacji, brak współpracy w zespole, jak również niedotrzymywanie terminów. Pracowników, którzy notorycznie popełniają błędy należy dyscyplinować. W przeciwnym razie, na pewno nie uda nam się stworzyć harmonijnego i chętnie pomagającego sobie zespołu pracowniczego.
Broń się przed pracoholizmem
Niektórzy kierownicy mogą mieć tendencje do popadania w pracoholizm. Jak się jednak okazuje, pracoholizm nie jest cechą godną pochwały. Pracoholicy bardzo często narzekają na chroniczny stres, jak również na przemęczenie czy nerwowość. Nierzadko mają oni wyśrubowane wymagania, zarówno względem siebie, jak i względem innych. Należałoby więc zastanowić się nad tym, jak nie dopuścić do pracoholizmu lub jak z niego wyjść. Zdecydowanie lepiej byłoby podjąć działania profilaktyczne. Doskonale byłoby więc unikać nadgodzin. Oczywiście w niektórych przypadkach są one konieczne. Niemniej jednak, powinny być traktowane jako ostateczność. Ponadto, bardzo ważny jest odpoczynek po pracy. Najlepiej byłoby oddawać się swoim pasjom i zainteresowaniom. Niektórzy jednak popadają w pracoholizm, ale bardzo chcieliby z niego w jakiś sposób wyjść. Co mogą zrobić takie osoby? Na pewno mogą one sięgnąć po profesjonalną pomoc. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Samodzielna walka z pracoholizmem może być bowiem ponad nasze siły.