Rękawice budowlane – przed czym mogą ochronić?
6 września, 2021Ubiór roboczy może składać się z wielu różnorodnych elementów, zależnych od stanowiska i wykonywanego akurat zadania. Natomiast, jeśli mielibyśmy wskazać taką jego część, która powtarza się najczęściej, to można zaryzykować stwierdzenie, że są to rękawice – szczególnie w przypadku osób, które pracują w niebezpiecznych warunkach, przede wszystkim właśnie przy użyciu dłoni.
Często można spotkać się z pytaniem, jaki poziom ochrony (i przed jakiego rodzaju czynnikami) zapewniają rękawice robocze, a mówiąc dokładniej – budowlane. Na to pytanie postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć w dalszej części tego materiału. Zapraszamy!
Rękawice budowlane mogą zapewniać różnorodny poziom ochrony
Jeśli chodzi o formalną klasyfikację rękawic spełniających wymagania BHP, to można wyróżnić trzy kategorie: rękawice ochronne, robocze i specjalistyczne. Fraza rękawice budowlane ma charakter potoczny i nie jest sformalizowana, w związku z tym mogą się pod nią kryć różnorodne produkty. Zazwyczaj używa się jej w odniesieniu do grubych rękawic ze skóry, które doskonale nadają się do wielu ciężkich prac, które wykonuje się na budowie.
Zapewniają one wysoki poziom ochrony palców i dłoni, a dzięki długiemu mankietowi także nadgarstków. Jakiej ochrony? Przede wszystkim są one odporne na rozdarcie i przecięcie, a także otarcia. Trzeba jednak wskazać, że nie jest to jedyny typ rękawic, jakie można spotkać często na budowie.
W zależności od wypełnianych obowiązków, wykorzystywane są także m.in. specjalne rękawice dla spawaczy, odporne na wysokie temperatury, czy też rękawice antywibracyjne, które przydają się podczas korzystania z młota pneumatycznego. Przy lżejszych pracach, które wymagają mniejszej ochrony, a większej precyzji lub komfortu, stosowane są też rękawice skórzano-tekstylne czy też stosunkowo cienkie rękawice powleczone lateksem.
Na co zwracać uwagę, kupując rękawice budowlane?
Nie należy kupować rękawic budowlanych na chybił trafił, ponieważ od ich jakości i wytrzymałości może potencjalnie zależeć, czy pracownikowi nie stanie się krzywda. Co więcej, wyższa trwałość rękawic oznacza, że prawdopodobnie rzadziej będzie trzeba je wymieniać na nowe, co wiąże się z oszczędnościami.
Z tego względu, wybierając konkretny model rękawic, najlepiej sugerować się opiniami dotychczasowych nabywców, a także dokładnie zapoznać się z kartą produktu. Często można tam znaleźć wartościowe informacje odnośnie do materiałów, z którego rękawice są wykonane, spełnianych przez nie norm i nie tylko. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat plusów i minusów poszczególnych materiałów, ponieważ niejednokrotnie może się to okazać użyteczne.