Czym jest audyt prawny w firmie?

Czym jest audyt prawny w firmie?

24 lutego, 2022 0 przez Redakcja

Przepisy prawne są nieodłączną częścią funkcjonowania każdej firmy. Dotyczą one kwestii związanych z prawem pracy, ale także administracyjnym, księgowym czy cywilnym. Każda firma, która w jakikolwiek sposób zmienia swój kształt, powinna poddać się audytowi, aby uniknąć problemów natury prawnej.

Czym jest audyt prawny?

Audyt prawny to inaczej analiza prawna, dotycząca działania całej spółki na przestrzeni lat. Pod kątem przepisów badane są wszystkie czynności, jakie podjęła firma, łącznie z umowami, tytułami prawnymi do nieruchomości, zasobami ludzkimi czy sprawami toczącymi się w sądach. Audyt taki wskazany jest przede wszystkim przed wszelkimi większymi zmianami, jakie czekają firmę – restrukturyzacją, fuzją, przejęciem czy też wejściem spółki na giełdę. Takie działanie poprawia bezpieczeństwo firmy i pomaga znaleźć odpowiednie rozwiązania odnośnie dalszego jej funkcjonowania. Odpowiedni audyt prawny może przeprowadzić Kancelaria KRS, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem w zakresie prawa przedsiębiorstw. Analiza prawna, badająca dotychczasowe funkcjonowanie firmy pozwoli sprawdzić mocne i słabe strony spółki i przygotować odpowiednie umowy.

Jakie są zalety audytu prawnego?

Audyt, proponowany przez różne kancelarie prawne, może być częściowy lub pełny. Ten pierwszy bierze pod uwagę tylko wskazany przez firmę zakres i to na nim skupia swoje badania; audyt pełny natomiast jest już bardzo dokładny i polega na zbadaniu działania danego przedsiębiorstwa pod wszystkim możliwymi kątami. Analizowane są umowy, księgowość, transakcje i stan spółki. Na tej podstawie sporządza się raport i wskazuje mocne i słabe strony. Przed poważnymi zmianami, czekającymi firmę, należy ustalić nową linię działania i jeszcze raz sporządzić wszystkie umowy. Korzyści, jakie płyną z audytu prawnego, są spore – po pierwsze firma sprawdzona przez zaufanego prawnika może zweryfikować, czy przez lata jej prowadzenia nie było błędów i poważnych niedociągnięć. Z drugiej strony wskazywane są także mocne strony firmy, które pozwolą dobrać odpowiednie rozwiązanie w przypadku jej przekształcenia. Dobry audyt to ochrona przed niespodziankami i lepsze przygotowanie firmy na nowe wyzwania.

Kto może wykonać audyt prawny w firmie?

Audyt prawny to poważna rzecz i powinni go wykonywać tylko prawnicy z doświadczeniem. Zależnie od zakresu takiej analizy, warto wybrać osobę, która będzie dokładna, a na procesy, jakie dzieją się w firmie, patrzeć będzie w sposób szczegółowy i analityczny. W tym procesie ważne jest także trafne wyciąganie wniosków i dobranie odpowiednich rozwiązań prawnych, które pozwolą firmie dalej funkcjonować w zmienionej już formie. Jeśli więc szukasz odpowiedniej kancelarii do przeprowadzenia audytu prawnego, poszukaj firmy z dużym doświadczeniem i znajomością różnych rodzajów prawa spółek. Warto także sugerować się opiniami klientów, dostępnymi w Internecie.