Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

4 grudnia, 2020 0 przez Redakcja

Dynamicznie zmieniający się polski rynek pracy sprawia, że wielu firmom brakuje rąk do pracy. Pracodawcom trudno znaleźć nie tylko konkretnych fachowców, ale również osób chętnych do zajęć fizycznych. Wynika to przede wszystkim z niżu demograficznego oraz powszechnej emigracji zarobkowej. Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się postawienie na pomoc zza wschodniej granicy.

Gdzie szukać ludzi do pracy?

Przypadków uzupełniania kadry pracowniczej o osoby z tamtego regionu jest obecnie mnóstwo. Co więcej, niektóre firmy to właśnie na nich opierają niektóre projekty. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zatrudnienie Ukraińca. Zwłaszcza gdy pracodawca może skorzystać z usług uznanej agencji pośrednictwa pracy, które oferuje pomoc w znalezieniu odpowiednich ludzi, a także usługi leasingu pracowników. Współpraca z taką agencją niesie za sobą szereg korzyści dla pracodawcy, jak choćby oszczędność czasu potrzebnego na załatwienie wszystkich dokumentów i pozwoleń potrzebnych do zatrudnienia cudzoziemca. Ponadto pracownik z Ukrainy w razie problemów lub pytań zawsze może skontaktować się z przydzielonym opiekunem po stronie agencji.

Do jakich prac zatrudniani są ludzie z Ukrainy? Wbrew pozorom, katalog wykonywanych przez nich zawodów jest bardzo szeroki. Nie są to wyłącznie zajęcia sezonowe i fizyczne. Agencja pozwoli nam znaleźć także rzemieślników i fachowców z takich dziedzin jak mechanika samochodowa, elektryka czy logistyka.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Poza możliwością znalezienia osób o różnych kompetencjach, wybór właśnie tego kierunku wydaje się opłacalny również z wielu innych powodów. Wskazać należy przede wszystkim na brak bariery kulturowej, stosunkowo krótki czas rekrutacji, a także szybką aklimatyzację pracowników.

Korzyści z zatrudnienia Ukraińca związane są też z dość niskimi oczekiwaniami finansowymi, jak również z samego podejścia do obowiązków. Osoby z tego kraju są zwykle bardzo pracowite, chętnie podejmują wyzwania i nie boją się ciężkiej pracy. Niezależnie od tego, o jakim dokładnie stanowisku mówimy.

I tak, jak firmy z państw zachodnich często korzystają z umiejętności Polaków, tak nasze przedsiębiorstwa powinny szerzej otworzyć się na przybyszów z Ukrainy. Na takiej postawie mogą tylko zyskać. Zwłaszcza gdy cierpią na niedobór rąk do pracy.