Dlaczego warto złożyć pit online 2021?

Dlaczego warto złożyć pit online 2021?

21 października, 2021 0 przez Redakcja

Niegdyś składanie rocznych deklaracji podatkowych kojarzyło się nie tylko z koniecznością wypełniania wielu druków, ale również stania w długich kolejkach, w celu złożenia zeznania. Dziś jednak podatnicy mogą składać pit online. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Prosto i intuicyjnie

Podatnicy mogą rozliczyć pit online 2021 na dwa sposoby. Jednym z  nich jest skorzystanie z gotowych formularzy, które znajdują się w e-urzędzie skarbowym. Dotyczy to przede wszystkim podatników, za których zaliczki oblicza i odprowadza płatnik, choć nie tylko. Gotowe formularze dostępne są również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, a opodatkowujących dochody za pomocą skali bądź w formie ryczałtowej. Z drugiej strony możemy także skorzystać z formularzy, które dostępne są w specjalistycznych programach do rozliczania pit. Ich wypełnienie jest niezwykle proste, bowiem wystarczy tylko wpisać właściwe cyfry w odpowiednie rubryki, a program sam wyliczy za nas wartość podatku do zapłaty bądź do zwrotu. W praktyce oznacza to, że aby wypełnić formularz pit przez internet, nie potrzeba zbyt dużej wiedzy z zakresu wyliczania wysokości podatku.

W krótkim czasie

Wielu podatników decyduje się złożyć roczne zeznanie dosłownie na ostatni moment. Jeszcze do niedawna rozliczanie się na dzień czy dwa przed upływem terminu podatkowego związane było z ogromnym stresem, bowiem samo wypełnienie formularza zajmowało mnóstwo czasu. Dziś jednak złożenie deklaracji pit nie zajmie więcej, niż kilkanaście, do maksymalnie kilkudziesięciu minut. Skorzystanie z gotowego formularza, który przygotował dla nas fiskus, wymaga tak naprawdę sprawdzenia poprawności danych i wprowadzenia ewentualnych ulg, z których chcemy skorzystać. Jeśli zaś korzystamy z dedykowanych programów, to naszym zadaniem będzie jedynie poprawne wpisanie danych oraz wprowadzenie dodatkowych ulg. Wysyłka formularza do urzędu zwykle trwa kilka minut, a od razu po przyjęciu deklaracji otrzymujemy urzędowe potwierdzenie odbioru, które jest dowodem na to, że rozliczyliśmy się w wymaganym przez prawo terminie.

Bezbłędnie i bez zwłoki

Złożenie deklaracji podatkowej pit online redukuje do minimum ryzyko popełnienia błędu, zwłaszcza o charakterze obliczeniowym. Co więcej, osoby, które zapomną o złożeniu zeznania na czas, nie muszą obawiać się konsekwencji – dotyczy to podatników, dla których zostały przygotowane wstępne deklaracje w e-urzędzie. Jeśli bowiem nic nie zostanie w nich zmienione, to automatycznie są one akceptowane wraz z upływem terminu podatkowego. Dla urzędu skarbowego jest to jednoznaczne ze złożeniem deklaracji. Co więcej, podatnik nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy, które zostały popełnione na etapie przygotowywania formularza przez urzędników.