Jak znaleźć dobrego notariusza? 

Jak znaleźć dobrego notariusza? 

14 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

W dobie powszechnej cyfryzacji, gdy w zasobach Internetu znaleźć można praktycznie wszystko: od produktów poprzez różnorodne usługi, mogłoby się wydawać, że znalezienie dobrego notariusza to sprawa błaha. Wystarczy przecież zwykle wpisać w okno wyszukiwarki strategiczne frazy, typu najlepszy notariusz w Katowicach, notariusz Katowice kancelaria notarialna Katowice, by otrzymać wiele wyników. Ok, ale co zrobić dalej z taką ilością propozycji? Sugerować się tym, że witryna pojawia się na początku wyników wyszukiwań? Szukać podpowiedzi, opinii na różnych portalach czy forach? A może zaufać poczcie pantoflowej i marketingowi szeptanemu, czyli podpowiedziom znajomych lub przyjaciół znajomych? Zdając sobie sprawę, że wcale nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać, podpowiadamy jak znaleźć dobrego notariusza. Zachęcamy do lektury. 

O czym trzeba pamiętać, szukając notariusza? 

Zanim przystąpimy do poszukiwań, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą z nich jest lokalizacja, czyli miejsce, w którym ma swoją kancelarię notariusz. Każdy z nas ceni swój czas, którego i tak w natłoku codziennych wydarzeń wiecznie nam brakuje, dlatego warto wybierać takie punkty, które mają nie tylko nieposzlakowaną opinię, ale także są zlokalizowane korzystnie pod kątem komunikacji. Dla przykładu Kancelaria Notarialna Alicja Świergot, czyli notariusz-stawowa.pl ma swoją siedzibę w samym sercu Katowic, w centrum tego miasta, tak, aby każdy z łatwością tu trafił i bez problemu dojechał różnymi środkami transportu. Wbrew pozorom jest to naprawdę istotna kwestia, o której należy pamiętać, szukając notariusza. 

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę są ceny. Warto zorientować się, jakie ceny obowiązują za interesujące nas usługi na rynku, aby po pierwsze uniknąć zaskoczenia, po drugie móc się przygotować finansowo. Nie warto kierować się najtańszym cennikiem, wszak każdy notariusz ma widełki, zatem istnieje możliwość negocjowania opłaty za poszczególne działania. 

Ważną sprawą, która ułatwia załatwianie spraw jest możliwość szybkiego i sprawnego skontaktowania się z notariuszem. Warto dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach otwarta jest interesująca nas kancelaria notarialna, a także w jakiś sposób można porozmawiać z notariuszem. Część udostępnia wyłącznie kontakt telefoniczny, inni umożliwiają także kontaktowanie się poprzez maila. Dzięki temu mamy swobodę w doborze idealnej metody porozumiewania się.

3 cechy idealnego notariusza 

Podobnie, jak w innych zawodach, tak w przypadku notariusza, istnieje pewna niesformalizowana lista cech, wyróżniających najlepszych fachowców. Oto 4 wybrane, najważniejsze cechy idealnego notariusza. 

Fachowość i doświadczenie 

Ukończona aplikacja, pozytywny wynik egzaminu notarialnego to absolutna podstawa. Liczy się jednak także i doświadczenie. Dopiero to połączenie gwarantuje satysfakcjonującą współpracę. 

Elastyczność 

Elastyczność notariusza rozpatrywana jest dwojako. Z jednej strony ułatwia komunikację, a tym samym na przykład pertraktacje warunków, a z drugiej umówienie terminu dogodnego dla obu stron. 

Wzbudzanie zaufania 

Sprawy załatwiane u notariusza zwykle dotyczą majątku, dziedziczenia, finansów, jednym słowem, prywatnych zagadnień. W związku z tym obie strony bezdyskusyjnie muszą sobie ufać. Notariusz koniecznie musi cechować się nieposzlakowaną opinią.