Jakie są powody skraplania się wody w oknach?

Jakie są powody skraplania się wody w oknach?

8 marca, 2020 0 przez Redakcja

Czy zauważyłeś, że okna w twoim domu ciągle są zaparowane? Czy wygląda na to, że szyby zaczynają zbierać wilgoć? To nie musi być wina twojego systemu okien w domu. W rzeczywistości kondensacja okien w domach może być związana z czymś zupełnie innym. Twoje zamglone lub zawilgocone okna, na których nieustannie skrapla się woda, mogą wskazywać na to, że musisz zmniejszyć wilgoć, która występuje w twoim pomieszczeniu.

Czy okna powodują kondensację?

Nie. Okna nie są przyczyną skraplania się wody wokół szyb. Jednakże są one pierwszym miejscem, w którym możemy zauważyć skraplanie się wilgoci. Należy o tym wówczas pomyśleć jako o sytuacji alarmującej.

Co jest prawdziwą przyczyną skraplania się wody na szybach?

Kondensacja wody tworzy się, gdy ciepłe powietrze spotyka się z zimną powierzchnią. Wilgoć jest nieustannie w powietrzu wokół nas. Im cieplejsze powietrze dookoła, tym więcej wilgoci jest w stanie zatrzymać. W miarę ochładzania się powietrza, wilgoć, która się w nim znajduje, zaczyna się kurczyć. Jest to moment, w którym ulega ona kondensacji. Efektem będą wilgotne szyby. Gdy temperatura w wilgotnym pomieszczeniu spadnie, pierwszym miejscem, w którym zauważysz kondensację, będą właśnie twoje szyby, z uwagi na to, że są one jedną z najchłodniejszych powierzchni w pomieszczeniu. W chłodniejszych miesiącach powietrze w pomieszczeniu jest znacznie cieplejsze i zatrzymuje o wiele więcej wilgoci w środku mieszkania.

Jest to naturalna reakcja, ponieważ cieplejsze powietrze przepełnione wilgocią, gdy spotka się z ochłodzoną przez mróz szybą, natychmiast zacznie powodować skraplanie się uzbieranej wilgoci na powierzchni okien.

Jak wilgotne okna wpływają na nasze codzienne życie?

Kiedyś powszechnie uważano, że nawilżacze stosowane w chłodniejszych miesiącach pozwolą ludziom zachować zdrowie, gdy wyjdą na zewnątrz. Badania wykazały, że jest to całkowita nieprawda, szczególnie w przypadku zdrowych ludzi. W rzeczywistości wilgotne powietrze spowodowane kondensacją może powodować kłopoty zdrowotne wśród osób, które cierpią na problemy z oddychaniem.

Nie miewaliśmy problemów z kondensacją w naszych starych oknach. Zatem dlaczego teraz?

Większość z naszych starych okien z uwagi na to, że materiały, które składały się na ich budowę, szybko zawodziły, miały niewielkie szczeliny i mikropęknięcia. Trudno je było zauważyć gołym okiem, jednak pomagały one odprowadzić wilgoć na zewnątrz, ponieważ przepuszczały wiatr, który regulował strukturę powietrza dookoła szyb.