Co to jest audyt w firmie?

Co to jest audyt w firmie?

27 lutego, 2020 0 przez Redakcja

Bywa czasami tak, że wbrew najlepszym intencjom w firmie zaczyna źle się dziać – spada efektywność, pracownicy odchodzą, pojawiają się spięcia. Im większe przedsiębiorstwo, tym trudniej nad wszystkim zapanować tak, aby uniknąć jakichkolwiek problemów. Wtedy wiele firm decyduje się na przeprowadzenie audytu, chociaż oczywiście można (a wręcz należy) robić go także prewencyjnie, kiedy sytuacja wciąż jest stabilna. Jednak tak właściwie co to jest audyt i na czym polega? Ile kosztuje i czy warto go robić?

Czym jest audyt

Audyt jest rodzajem kontroli stanu firmy. Polega na niezależnym zbadaniu wszystkich jej elementów tak, aby wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości. W jego toku przeprowadza się różne badania i pisze raporty, a także analizuje stan finansowy firmy. Wyróżnia się dwa rodzaje audytów: zewnętrzny i wewnętrzny. Ten pierwszy przeprowadzany jest przez osobną, w żaden sposób niepowiązaną jednostkę. Z kolei audyt wewnętrzny wykonuje obecny pracownik danego przedsiębiorstwa.

Ile kosztuje audyt

Nie jest to niestety tania inwestycja, a jej kwota zależy od rozmiaru i potrzeb firmy. Tnąc mocno koszty audyt zewnętrzny może zostać przeprowadzony w małej firmie nawet za 2000 złotych, zaś w wielkim przedsiębiorstwie można oczekiwać kwot przewyższających 20 tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o audyt wewnętrzny, jest on oczywiście darmowy, ale wymaga posiadania własnego wykwalifikowanego audytora bądź kilku audytorów. Małych firm może nie być stać na taki stały wydatek, należy bowiem pamiętać, że audyty przeprowadza się jedynie raz na jakiś czas, a nie w trybie ciągłym. Rozwiązaniem może być posiadanie pracownika, który normalnie ma inne obowiązki, ale w razie potrzeby ma również kompetencje audytora.

Czy warto przeprowadzić audyt w firmie

Jeśli w naszym przedsiębiorstwie coś jest nie tak, ale nie jesteśmy w stanie dokładnie określić co, audyt może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli został dobrze przeprowadzony, daje kompleksowy ogląd problemów firmy i pozwala na opracowanie rozwiązań, które je zminimalizują. Nawet jeśli obecnie nie dzieje się nic złego, mimo wszystko warto co pewien czas i tak zastanowić się nad audytem. W ten sposób dowiemy się, jak jeszcze podnieść efektywność i będziemy wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości, zanim jeszcze zaczną w widoczny sposób wpływać na firmę.
Warto wiedzieć, co to jest audyt i czemu może on służyć. Z pewnością wielu może odstraszyć cena takiej usługi, ale z drugiej strony warto zauważyć, jak duże straty może przynieść złe funkcjonowanie firmy. Mimo wszystko warto chociaż rozważyć przeprowadzenie audytu, jeśli borykamy się z jakimiś problemami i nie jesteśmy w stanie sami ich rozwiązać.