Czym można zastąpić papier do pieczenia?

Czym można zastąpić papier do pieczenia?

15 lutego, 2020 0 przez Redakcja

Często wydaje nam się, że papier do pieczenia jest rzeczą absolutnie niezbędną podczas tworzenia domowych wypieków. Jednak, gdy brakuje go w naszej kuchni, poszukujemy alternatywnych metod, które uniemożliwią przywieranie ciasta do foremki. Czym najlepiej zastąpić tradycyjny papier do pieczenia? Jakiego materiału użyć, aby ciasto upiekło się bez żadnych przeszkód?

Alternatywne sposoby zastąpienia papieru do pieczenia

Wśród zamienników papieru do pieczenia, doświadczone gospodynie wymieniają najczęściej:

  1. Folię aluminiową. Ważne, aby matowa strona folii przylegała do foremki, a błyszcząca była skierowana w kierunku ciasta. Ten prosty i szybki zabieg pozwoli na zatrzymanie ciepła w cieście, przez co szybciej się upiecze i będzie lepiej wyrośnięte.
  2. Bułkę tartą wymieszaną z masłem. Aby wykorzystać ten pomysł, należy zimnym masłem wysmarować formę do ciast, a następnie całość obsypać bardzo cienką warstwą bułki tartej. Pamiętajmy o tym, aby wytrzepać nadmiar bułki, żeby nie wniknął on w strukturę pieczonego ciasta.
  3. Opakowania po maśle/ margarynie. Zużyte opakowania warto zachować w lodówce i użyć je powtórnie zamiast papieru do pieczenia. Wystarczy położyć na foremce opakowanie po margarynie/maśle, stroną na której znajduje się pozostałość zużytego produktu. Po upieczeniu, papierek najlepiej zdjąć jeszcze z ciepłego ciasta, gdyż wtedy najłatwiej się odlepia.
  4. Arkusz pergaminu i olej. Świetnym sposobem na zastąpienie papieru do pieczenia jest wyłożenie blachy arkuszem pergaminu przyciętym na odpowiednią długość. Aby sztywnie przywierał do formy, należy posmarować go pędzelkiem z odrobiną oleju.
  5. Papier śniadaniowy. Arkusz, którym owijamy kanapki do pracy jest wykonany z bardzo podobnego materiału jak papier do pieczenia. Z tego powodu, możemy bez przeszkód użyć go także podczas wypieków.
  6. Maty/foremki silikonowe. Foremki wykonane z silikonu są ostatnio dostępne w każdym supermarkecie. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są wielorazowego użytku i łatwo utrzymuje się je w czystości. Mata silikonowa może posłużyć jako alternatywa papieru, jest to dużo bardziej ekologiczny sposób na pieczenie ciast, ponieważ maty można myć nawet w zmywarce i zajmują bardzo mało miejsca w kuchni.

Podsumowanie

Papier do pieczenia może zostać zastąpiony przez wiele innych materiałów, które na co dzień posiadamy w swojej kuchni. Alternatywne metody mogą z czasem spowodować nawet, że zaprzestaniemy kupować papier, ponieważ zastąpimy go choćby ekologicznymi matami silikonowymi.