Jakimi gałęziami prawa zajmuje się adwokat?

Jakimi gałęziami prawa zajmuje się adwokat?

7 stycznia, 2022 0 przez Redakcja

Prawo to bez wątpienia temat-rzeka, nawet, jeśli ograniczymy się jedynie do prawa jednego kraju. Przeciętna osoba ma na jego temat relatywnie niewielką wiedzę, a specjalistami w dziedzinie prawa są prawnicy, w tym adwokaci, a więc na przykład https://adwokat-trochimiuk.pl/adwokat-garwolin/. Tylko jakimi właściwie działami prawa zajmuje się adwokat? Wszystkimi, czy tylko częścią? Odpowiadamy!

Adwokat a poszczególne gałęzie prawa

Polskie prawo, podobnie, jak w przypadku prawa w większości współczesnych państw, jest stosunkowo złożone i dzieli się na wiele różnorodnych gałęzi. Niektóre z nich cieszą się większym zainteresowaniem, inne są bardziej niszowe i stosuje się je tylko w ściśle określonych okolicznościach. Do tej pierwszej kategorii można zaliczyć prawo cywilne oraz karne.

Większość osób w swoim życiu może także zetknąć się z prawem spadkowym czy prawem pracy, nieraz również pojawia się potrzeba bliższego zapoznania się z prawem rodzinnym. Przedsiębiorców z kolei interesować będzie z pewnością prawo gospodarcze.

Każda kancelaria adwokacka może mieć inne specjalizacje. Trzeba jednak zaznaczyć, że jedna kancelaria może (a wręcz praktycznie zawsze tak się dzieje) mieć więcej niż jedną specjalizację. Nie jest niczym niezwykłym, aby pojedyncza kancelaria specjalizowała się we wszystkich gałęziach prawa wspomnianych powyżej.

W takiej sytuacji będzie się można do niej zwrócić w odniesieniu do większości problemów prawnych, na jakie typowa osoba może natrafić w swoim życiu. Są oczywiście także kancelarie, które specjalizują się w drugiej z wymienionych grup gałęzi prawa, a więc w bardziej niszowych kwestiach, takich jak chociażby prawo farmaceutyczne. Dla większości osób nie będzie ono miało w codziennym życiu wielkiego znaczenia, ale już firmy zajmujące się produkcją leków czy pokrewnymi działaniami będą zwracać na nie dużą uwagę – i w związku z tym często mogą potrzebować ekspertyzy osoby, która się w nim specjalizuje.

Jakie usługi świadczą adwokaci?

Zakres usług adwokatów jest znacznie szerszy niż wiele osób mogłoby sądzić. Jego działania nie sprowadzają się tylko do udzielania porad (ustnych bądź pisemnych) i reprezentowania klientów przed sądem, chociaż oczywiście takie usługi również są świadczone i cieszą się dużą popularnością.

Przygotowywanie i opiniowanie umów to coś, czym często zajmują się wewnętrzne działy prawne oraz niezależne kancelarie. Adwokaci podejmują się również brania udziału w negocjacjach i mediacjach po stronie klienta. W przypadku klientów firmowych popularną usługą jest również obsługa należności, a więc między innymi opracowywanie wezwań do zapłaty.

Adwokaci doskonale wiedzą, że trudno jest o dwie całkowicie identyczne sprawy. Okoliczności zawsze mogą nieco się różnić, dlatego też w tym zawodzie niezwykle istotne jest indywidualne podejście. W praktyce oznacza to, że zakres oferowanych usług w kancelariach jest stosunkowo elastyczny, a zanim adwokat podejmie jakiekolwiek kroki, zawsze wcześniej ustala strategię działania z klientem. Prawnik może doradzić, jakie działania jego zdaniem są najlepsze (na przykład czy warto wchodzić na drogę sądową w danej sprawie, czy prawdopodobnie zakończy się to niepowodzeniem), ale ostateczna decyzja należy oczywiście do jego klienta.