Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredyt hipoteczny na budowę domu

8 września, 2020 0 przez Redakcja

Budowa własnych czterech kątów to marzenie, do którego dąży wielu z nas. Nie jest to jednak proste zadanie, zwłaszcza że budowa domu łączy się z koniecznością wydania ogromnej sumy pieniędzy, a największą przeszkodą na drodze do wymarzonego m4, jest właśnie ich brak.

Większość nie jest w stanie sfinansować tego z własnej kieszeni. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by zapewnić sobie wymagane pieniądze, jest wzięcie kredytu. Jak to zrobić? Jaki kredyt  hipoteczny będzie odpowiedni? Sprawdź wszystkie oferty na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne .

Jaki kredyt hipoteczny wybrać?

 

Kredyt to nic innego jak umowa między bankiem a kredytobiorcą, w której bank zobowiązuje się do wypłacenia środków ustalonych w umowie, a kredytobiorca jest zobowiązany do ratalnej spłaty wziętego zobowiązania w ustalonym terminie.

Obecnie banki próbują dopasować ofertę jak najbardziej do swoich potencjalnych klientów i oferują wiele rodzajów kredytów. Jednak biorąc pod uwagę temat budowy domu najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku okazuje się kredyt hipoteczny.

Jak wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu?

 

Kredyt hipoteczny to oferta bankowa, która charakteryzuje się długoterminowością. Kredyt ten składa się z dwóch części. W momencie budowania domu jest on kredytem budowlanym, a następnie w chwili oddania budynku do użytkowania przekształca się on w kredyt hipoteczny. Jego nazwa wzięła się stąd, że banki najczęściej wymagają zabezpieczenia tego kredytu w postaci hipoteki. Jednak nie chodzi tylko o obecne nieruchomości, które posiadamy. Kredytobiorca decydując się na kredyt hipoteczny, deklaruje jego spłatę majątkiem obecnym jak i przyszłym, który dopiero będzie posiadał.

Jednak posiadanie hipoteki nie jest jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić, aby otrzymać ten rodzaj pomocy finansowej. Bank będzie wymagał również dokumentów, które przedstawią możliwości spłaty kredytu.

Kredyt hipoteczny — potrzebne dokumenty

 

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, pierwszą podstawową kwestią, którą powinniśmy dopełnić, jest wypełnienie wniosku. Decyzję o wyborze banku powinno uprzedzić dokładne przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej oraz sprawdzenie porównywarki Totalmoney.pl i rankingów dostępnych w internecie.

W momencie, kiedy decyzja już zapadła i doskonale wiemy, który bank chcemy wybrać, musimy udać się do oddziału i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny lub skorzystać z możliwości wysłania formularza online. Oprócz rzeczy oczywistych, takich jak dokument potwierdzający naszą tożsamość, musimy zgromadzić dokumenty, które potwierdzą naszą sytuację finansową. Dodatkowo potrzebne będzie:

— Zaświadczenie o dochodach;

— Umowa z pracodawcą;

— Zaświadczenie o zatrudnieniu;

— Świadectwo pracy;

— Deklaracja pracodawcy o chęci przedłużenia umowy  to jednak tyczy się tylko w przypadku umowy na czas określony);

— Kosztorys planowanej budowy;

—  Wpis z rejestru gruntów i budynków;

— Akt notarialny działki;

— Decyzja o pozwoleniu na budowę (konieczna adnotacja, że jest to decyzja ostateczna);

— Zatwierdzony projekt budowlany (który jest załącznikiem do dokumentu potwierdzającego pozwolenie na budowę);

 

Kredyt hipoteczny — wymagania wobec kredytobiorców

 

Uzyskanie kredytu nie jest prostą sprawą. Banki przed współpracą z potencjalnym klientem przeprowadzają jego dokładną analizę. Przez to nie każdy składający wniosek o kredyt hipoteczny może liczyć na decyzję pozytywną.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny potrzebne są:

— Wysoka zdolność kredytowa — To nic innego jak zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami oraz innymi opłatami, np. z prowizją za udzielenie kredytu;

— Pozytywna historia w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) — Tutaj chodzi o wiarygodność klienta, przede wszystkim o fakt, czy nie spóźniał się ze spłatą wcześniejszych zobowiązań.

— Wkład własny — Obecnie wymagane jest 20% wartości kredytu, warto jednak zaznaczyć, że wkład własny nie musi występować koniecznie w formie gotówki. Banki uwzględniają udokumentowany majątek klienta, taki jak wartość posiadanych działek, nieruchomości itd.

Kredyt hipoteczny — podsumowanie

 

Decyzja o kredycie nie jest prosta. Jest to kolejne zobowiązanie, które w momencie gdy jest nieodpowiednio dobrane, może wywołać więcej szkody niż pożytku. Dlatego decydując się na kredyt hipoteczny w danym banku musimy być stuprocentowo pewni naszej decyzji. Jak to zrobić? W internecie dostępnych jest masa narzędzi, które pomogą nam przeanalizować dostępne oferty wszystkich możliwych banków. Dodatkowo warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który dokładnie pomoże nam dopasować kredyt tak, żeby był „szyty na miarę”. Wystarczy wówczas skorzystać z wyszukiwarki, w której wpisujemy kwotę, jaką planujemy pożyczyć, a następnie ustalić okres kredytowania. Dzięki temu szybkiemu i prostemu zabiegowi, będziemy w stanie ustalić, czy dana wysokość raty kredytu nie będzie dla nas zbyt wielkim obciążeniem i nie nadszarpnie naszego miesięcznego budżetu.