Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać?

Kredyt refinansowy – co oferuje i kto może z niego skorzystać?

16 września, 2020 0 przez Redakcja

W obecnych realiach gospodarczych w Polsce mało kto może pozwolić sobie na zakup własnego domu czy mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego. Kredyt taki zaciąga się zazwyczaj w wysokości do 80% ceny nieruchomości, co może stanowić wartość od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych.

Nic dziwnego, że kredyt na mieszkanie jest zobowiązaniem, które spłaca się niekiedy po kilkanaście, a nawet po trzydzieści lat. Tak długi okres czasu dla niektórych może wydać się wiecznością, bowiem współcześnie zmiany na rynku finansowym zachodzą bardzo szybko.

Dynamiczna sytuacja

Warunki udzielania kredytu, które na początku dwudziestego pierwszego wieku były uznawane za bardzo preferencyjne, dzisiaj mogą być postrzegane jako niezwykle niekorzystne dla klienta. Banki prześcigają się w przedstawianiu klientom coraz to nowych lepszych ofert.

Na szczęście osoby, które nie są zadowolone z zaciągniętego zobowiązania, mają możliwość, by poprawić swoją sytuację. Dla takich klientów stworzono kredyt refinansowy, czyli instytucję pozwalającą na przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego, w którym obowiązują dużo lepsze warunki. Zanim jednak podejmie się decyzję o skorzystaniu z tego instrumentu, warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest kredyt refinansowy.

Rozwiązanie dla niezadowolonych

Chociaż wiele osób z pewnością zetknęło się z pojęciem refinansowania, nie wszyscy są w stanie wyjaśnić, na czym dokładnie polega to rozwiązanie. Kredyt refinansowy to oferta kierowana do osób, które posiadają już kredyt hipoteczny w jednym banku, jednak nie są z niego zadowolone i chciałyby zmieć warunki jego spłaty na takie, które proponuje inny bank.

W tym celu zaciąga się zobowiązanie w nowym banku, mającym lepszą ofertę, a środki uzyskane w ten sposób przeznacza się na spłatę dotychczasowego kredytu. Po dokonaniu tej operacji klient musi spłacić jedynie nowy, bardziej korzystny dla niego kredyt.

Kiedy warto skorzystać?

Jak wykazano już powyżej, kredyt refinansowy to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które nie są usatysfakcjonowane warunkami spłaty dotychczasowego zobowiązania finansowego. Kiedy jednak szczególnie warto zainteresować się tym instrumentem finansowym?

Refinansowanie wydaje się bardzo atrakcyjne dla wszystkich osób, których zarobki uległy w ostatnim czasie poprawie i które jednocześnie posiadają kilka zobowiązań finansowych. Zaciągnięcie kredytu refinansowego może pomóc w szybszej spłacie wszystkich rat. Warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania również wtedy, gdy comiesięczne raty kredytu proponowane przez dany bank ulegną znacznemu obniżeniu.