Multikredyt.pl – sposób na wkład własny do kredytu hipotecznego

Multikredyt.pl – sposób na wkład własny do kredytu hipotecznego

3 września, 2021 0 przez Redakcja

W 2021 roku wkład własny do kredytu hipotecznego wynosi 20 proc. Co ważniejsze, wkład własny jest obowiązkowy i bez niego nie da się uzyskać pożądanego zobowiązania. I tutaj pojawia się problem. Nie dość, że nie wszystkich stać na zakup mieszkania, to także coraz więcej osób ma problem z uzbieraniem pieniędzy na wkład własny. Co może być wkładem własnym i jak na niego uzbierać? Zobacz Multikredyt.pl – sposób na wkład własny do kredytu hipotecznego. 

Co może być wkładem własnym?

W idealnym świecie każdego stać na zakup własnego mieszkania. Jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej i nie dość, że nie stać nas na mieszkanie, to jeszcze musimy odkładać na wkład własny – co także jest nie lada wyzwaniem. Warto za to wiedzieć, że wkład własny to nie tylko żywa gotówka i mamy kilka opcji awaryjnych, w stronę których możemy się zwrócić. Co może więc posłużyć nam jako wkład do kredytu hipotecznego? 

Pierwszym rozwiązaniem są papiery wartościowe, obligacje skarbowe lub środki z IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Należy jednak pamiętać, że bank potraktuje jako wkład własny nie więcej niż 50 proc. wartości udziałów. W każdym razie lepsze to niż nic. Kolejną opcją jest inna nieruchomość. W wyjątkowych sytuacjach banki zgadzają się, żeby wkładem własnym była druga nieruchomość posiadana przez osobę ubiegającą się o kredyt. Staje się ona jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. W podobny sposób możesz wykorzystać działkę lub kawałek ziemi. To rozwiązanie sprawdza się przypadku, kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny na wybudowanie domu. 

Brakujące środki do wkładu własnego możemy uzyskać także od rodziny, w formie darowizny. Rodzina (rodzice, rodzeństwo i współmałżonek/a), zalicza się do zerowej grupy podatkowej. Innymi słowy, nie podlega opodatkowaniu. Musisz jednak zgłosić darowiznę w urzędzie skarbowym w ciągu pół roku od otrzymania pieniędzy oraz zachować dokumentację np. wyciąg z konta bankowego.

Dlaczego banki wymagają wkładu własnego? 

Jeszcze do 2013 roku można było otrzymać 100-procentowy kredyt hipoteczny, czyli bez wkładu własnego. Jednak już od kilku lat ta opcja jest niemożliwa, a wkład własny stał się obowiązkowy. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wkład własny jest zabezpieczeniem dla obu stron – zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Ponadto wkład własny został wprowadzony, żeby zapewnić stabilność rynku kredytowego. Dzięki niemu wartość nieruchomości jest zawsze wyższa od kwoty kredytu. Pamiętaj, że im wyższy wkład własny posiadasz, tym większy kredyt możesz uzyskać. Wysoki wkład własny przekłada się także na korzystniejsze warunki oferty.