Poznaj bliżej miasto Lublin

Poznaj bliżej miasto Lublin

16 marca, 2021 0 przez Redakcja

Lublin to miasto znajdujące się we wschodniej części Polski, jest stolicą województwa lubelskiego. Pod względem ilości mieszkańców zajmuje drugie miejsce w Małopolsce – zgodnie z danymi GUS na rok 2020 w mieście zamieszkiwało blisko 340 tysiące osób. Datę założenia miasta szacuje się na wiek VI, a prawa miejskie Lublin otrzymał w roku 1317. Jeśli chcesz poznać najnowsze wiadomości Lublin to odwiedź portal wiadomoscilublin.pl. Co warto wiedzieć o Lublinie i jakie miejsca są warte tam zobaczenia?

​Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Ciekawym miejscem do zwiedzania jest położone na Alei Warszawskiej w Lublinie muzeum w formie skansenu. Znaleźć tam można zabytki architektury drewnianej oraz murowanej. Miejsce jest świetnym pomysłem na wizytę niezależnie od tego czy jesteś mieszkańcem Lublina czy przyjezdnym. Bez wątpienia jest to unikatowe miejsce w którym można po prostu odpocząć od zgiełku miasta. Skansen umiejscowiony w dolinie rzeki Czechówki jest jednym z największych w całej Polsce. Przemierzając kolejne obszary tego parku można zaznajomić się z tym jak w minionych wiekach wyglądało życie mieszkańców. Warto szczególnie zwrócić uwagę na odtworzony model miasteczka z lat trzydziestych XX wieku. Jest tam plac rynkowy oraz odtworzona zabudowa północna, między innymi można zobaczyć to jak wyglądała poczta, piwiarnia, zakład fryzjerski i różnego typu warsztaty, a także dom ówczesnego burmistrza miasta. Dla wygody zwiedzających poszczególne elementy skansenu są od siebie rozdzielone w tak zwanych „blokach tematycznych”, można więc w prosty sposób zaplanować zwiedzanie. Warto też dodać, że znajdująca się tutaj karczma została zaadaptowana do celów gastronomicznych i można tam zaopatrzyć się w posiłek.

​Rynek w Lublinie

Zwiedzając Lublin warto koniecznie odwiedzić ten historyczny plac w centrum miasta. Nieliczne kamieniczki na rynku zachowały styl dawnej architektury związanej z gotykiem. Natomiast wyróżniającą cechą tego konkretnego rynku jest to, że na jego półśrodku znajduje się wzniesiony w 1389 roku ratusz nazywany „Starym Ratuszem” który został zamieniony w gmach Trybunału Koronnego. Obecnie w tym miejscu znajduje się Pałac Ślubów, a wielka sala w budynku jest przeznaczona na różnego rodzaju koncerty i spotkania. Niegdyś podziemia tego budynku były wykorzystywane do przechowywania win i na więzienie, a dzisiaj jest to atrakcja turystyczna o nazwie „Lubelska Trasa Podziemna”. Warto dodać, że Nowy Ratusz w którym urzęduje rada miasta mieści się na placu Władysława Łokietka.