Dlaczego nie wolno holować na autostradzie?

Dlaczego nie wolno holować na autostradzie?

6 października, 2019 0 przez Redakcja

Holowanie to szybki, sprawny sposób na przewiezienie pojazdu z jednego miejsca w drugie. Szczególnie przydaje się, kiedy samochód ucierpiał wskutek wypadku i jest częściowo lub całkowicie niesprawny. Wiele osób nie do końca zdaje sobie z tego, że jest to czynność silnie uregulowana i nie przestrzega obowiązujących w związku z nią zasad. Przykładem jest chociażby właśnie holowanie na autostradzie, które jest surowo zabronione, a mimo tego wciąż są tacy, którzy się na nie decydują. Czy jednak rzeczywiście na autostradzie nie można holować w żadnym przypadku? Dlaczego istnieje taka zasada?

Kiedy wolno holować na autostradzie, a kiedy nie?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że holowanie przy użyciu linki holowniczej jest na autostradzie zabronione w każdym przypadku i nie można tego robić nigdy. Takie działanie grozić może niemałym mandatem. Dozwolona na autostradzie jest z kolei laweta 24h Słubice, ale ma ona ograniczone możliwości. Nie może holować pojazdu na autostradzie przez dłuższy czas – konieczne jest bowiem zjechanie pierwszym możliwym zjazdem. Jeśli więc doznamy wypadku lub awarii na autostradzie, pomóc nam będzie w stanie tylko pomoc drogowa Słubice.

Dlaczego holowanie na autostradzie jest zabronione?

pomoc drogowa Słubice

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo oczywista, każdy ją zna i zniechęci ona każdego do próbowania tego typu czynności. Okazuje się jednak, że wiele osób nie dostrzega zagrożenia związanego z holowaniem na autostradzie. Jest ono bardzo duże, ponieważ samochody poruszają się po niej z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. W takim przypadku mamy tylko ułamek sekundy na reakcję, kiedy niespodziewanie przyjdzie potrzeba zwolnić. Nikt też raczej nie spodziewa się nagłych przeszkód na drodze na autostradzie, więc tym bardziej nie jest przygotowany, aby gwałtownie zmniejszyć prędkość. Jak wiadomo, holowanie musi być powolne i ostrożne, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić holowanego pojazdu. Na autostradzie, zwłaszcza w przypadku słabej widoczności i/lub złych warunków atmosferycznych (mocne opady deszczu lub ściegu, oblodzenie jezdni), taka powolność może błyskawicznie doprowadzić do wypadku. Oczywiście pomoc drogowa 24h/7 Słubice także wywołuje pewne ryzyko na drodze, dlatego też ma obowiązek zjechać z autostrady przy pierwszej sposobności, ale znacznie mniejsze niż samochód holowany na lince. Jest ona w stanie poruszać się szybciej i z powodu swojego rozmiaru jest znacznie łatwiej widoczna dla innych kierowców.

Wielu kierowców nie wie, że na autostradzie holować nie można lub wie, ale nie przyjmuje tego do wiadomości. Trzeba jednak zaakceptować, że w razie wypadku pomoc drogowa Słubice https://www.laweta-slubice.com.pl/ to jedyne legalne i bezpieczne rozwiązanie.