Modelowanie sukcesu w biznesie

Modelowanie sukcesu w biznesie

2 stycznia, 2019 0 przez Redakcja

Osoby prowadzące biznes zastanawiają się jak osiągnąć sukces w danej branży. Istnieje coś takiego jak modelowanie sukcesu. Znaczy to, iż przyjmujemy przekonania, wartości, sposoby i środki, które ma osoba, która osiągnęła szczyt w dziedzinie, w której także my chcemy zdobyć to samo. Jak się do tego konkretnie zabrać?

Znajdź swój model

Po pierwsze musimy zacząć od poszukiwania idealnego modela. Nie chodzi tutaj o najpiękniejszą osobę, tylko o kogoś, kto odniósł sukces w naszej branży. Jest to ktoś, na kim chcemy się wzorować i zdobyć to samo co on. Przykładowo dla osoby grającej na giełdzie taką osobą może być Warren Buffet, który jest uznawany za jednego najlepszych inwestorów na świecie. Dla sprintera może to być Usain Bolt. Natomiast jeśli chcemy doskonale zarabiać z rapowania, to warto wziąć pod uwagę Eminema.

Dowiedź się jak najwięcej na jego temat

Gdy mamy już osobę, na której chcemy się wzorować, to następnie musimy zabrać się za jej doskonałe poznanie. Nie chodzi tylko o sprawy związane z branżą, trzeba całkowicie poznać daną osobę. Musimy wiedzieć, ile pracuje, jakie ma przekonania, co lubi robić w wolnych chwilach, jaką drogę pokonał, aby odnieść sukces itd. Im więcej będziemy o nim wiedzieli, tym lepiej. Dobrymi źródłami informacji są gazety, książki, biografie, internet, zdjęcia, wywiady itd.

Bądź taki jak on – wersja podstawowa

Istnieją dwa przekonania co do modelowania sukcesu. Pierwsze zakłada, iż wystarczy przyjąć od danej osoby to, co ma związek z naszą branżą, w której chcemy odnieść sukces – tak jak nasz model. Wtedy dokładnie przyglądamy się wszystkiemu, co dotyczy naszego wzoru i jego dziedziny. Prześwietlamy jego wypowiedzi, w poszukiwaniu tego, co może być nam przydatne.

Przykładowo fragment wywiadu w gazecie, w którym mówi: “od 20 lat pracuję po minimum 10 godzin dziennie” daję nam informację o tym, ile sami powinniśmy pracować, jeśli będziemy modelować taką osobę i chcemy odnieść sukces jak ona. Innym przekonaniem będzie: “Starałem się codziennie czytać o branży minimum 30 minut” – tutaj wiemy, iż istotne będzie, abyśmy sami wprowadzili taki nawyk do naszego życia. W taki sposób po kawałku tworzymy przepis na nasz sukces.

Bądź taki jak on – wersja rozszerzona

Innym podejściem jest to, że bierzemy wszystko od danej osoby, nie tylko to, co dotyczy branży, ale także wszystko poza tym. Jest to wersja dla osób, które jak nic w świecie pragną sukcesu. Tutaj kopiujemy wszystko, co znajdziemy u danej osoby. Nawet jego przekonania polityczne, dietę, hobby czy styl ubierania i wydawania pieniędzy. Stajemy się jego idealną repliką.

Czy warto?

To wszystko zależy od nas. Dla jednych bezmyślne modelowanie sukcesu może zakończyć się popadnięciem w pracoholizm czy do wyzbycia się samego siebie, swoich przekonań i wartości. Może to dać sukces i pieniądze, ale szczęśliwe życie będzie raczej niemożliwe, gdy wyrzekniemy się samych siebie. Natomiast inni będą mogli, zachowując zdrowy rozsądek odnieść sukces, idąc po przetartych śladach swojego modelu, nie zatracają się podczas całego procesu.