Wycieczka na Sumatrę – co warto wiedzieć przed podróżą?
22 kwietnia, 2020Sumatra to druga co do wielkości Indonezyjska wyspa. Aby ją zwiedzić, nie wystarczy jedynie kilkunastodniowy urlop, dlatego warto spędzić tam nieco więcej czasu. W przeciwieństwie do rajskiej wyspy Bali na Sumatrze króluje Islam, przez co nie spotkamy się tam z atmosferą czarów, duchów i smoków, którą potęgują hinduistyczne wierzenia. Mimo to jest to miejsce warte odwiedzenia ze względu na swoje zróżnicowanie geograficzne. Nie brakuje tam potężnych wulkanów, które są rajem dla miłośników trekkingu. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Sumatrę i co ma do zaoferowania ta indonezyjska wyspa.
Północna Sumatra – bogactwo natury
Północna część wyspy to prawdziwa skarbnica wulkanów oraz lasów deszczowych. Znajduje się tam Park Narodowy Gurung Leuse, który jest jednym z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie można zobaczyć na żywo, wolno żyjące orangutany. Park jest jednak schronieniem nie tylko dla tych zwierząt, ale także dla kilkudziesięciu innych gatunków, które w wielu przypadkach zagrożone są wyginięciem. Można tam dostrzec tygrysy sumatrzańskie, słonie, a nawet nosorożce. Wystarczy jednodniowa wycieczka do Parku, aby zobaczyć, choć część z tych wspaniałych zwierząt.
Prócz Parku Narodowego na szczególną uwagę zasługuje również jezioro Toba. Znajduje się ok. 4 godziny jazdy od Medan. To, co powinieneś wiedzieć o tym zbiorniku wodnym to fakt, że powstał on ponad 70 tysięcy lat temu po wybuchu wulkanu. Mówi się, że była to jedna z najsilniejszych erupcji w dziejach całego świata. Jezioro Toba ma ok. 100 km długości i 35 k szerokości. Na środku jeziora znajduje się wyspa Samosir, która jest domem Bataków. Mieszkańcy budują na wyspie domy, które swoim wyglądem przypominają łodzie. Północna Sumatra to kierunek dla osób, którzy uwielbiają naturę i bardziej od wylegiwania się na plaży cenią długie, piesze wycieczki.
Sumatra Południowa – kierunek dla miłośników kawy
Południowa część Sumatry https://duabenua.com/pl/blog/sumatra-informacje-ogolne/ jest zdominowana przez plantacje kawy. Odwiedzając je, możemy zobaczyć, jak wygląda produkcja tego napoju, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie dnia. Turyści mogą brać udział w degustacjach indonezyjskiej kawy, której nie dorównają ziarna ze sklepowych półek. Produkuje się tam również słynną kawę luwak, która pochodzi z odchodów cywety – drapieżnika z rodziny łaszkowatych. Oprócz tego linia brzegowa wyspy to idealne miejsce dla surferów i miłośników nurkowania. Sporty wodne są tam bardzo popularne i cieszą się zainteresowaniem przyjezdnych i mieszkańców.