Co warto wiedzieć o kryptowalutach?

Co warto wiedzieć o kryptowalutach?

14 sierpnia, 2022 0 przez Redaktorka Agnieszka

Już od długiego czasu, kiedy mówi się o wartych uwagi technologiach, które mogą w przyszłości odgrywać dużą rolę w życiu każdego z nas, wspomina się między innymi o technologii blockchain. Ma ona wiele zastosowań – jednym z tych najbardziej znanych są kryptowaluty.

W dużym skrócie, w ramach technologii blockchain dane (m.in. związane z wykonywanymi transakcjami) przechowywane są nie w jednej, centralnej bazie danych, a w wielu miejscach na całym świecie. To rozwiązanie uważane jest za bezpieczne, a przy tym sprzyjające ochronie prywatności.

Kryptowaluty to nie tylko Bitcoin

Niektóre osoby, zwłaszcza takie, które nie miały dotychczas z kryptowalutami bezpośrednio do czynienia, mogą kojarzyć je jedynie z Bitcoinem. Faktycznie, Bitcoin jest najbardziej wartościową i najpopularniejszą kryptowalutą, ale zdecydowanie nie jedyną. Już teraz jest ich wiele, a do tego co chwilę powstają kolejne.

Poszczególne z nich różnią się nie tylko nazwą, ale także celami czy mechanizmami. Mają znacznie niższy próg wejścia niż Bitcoin (jedna jednostka mniej znanej waluty może kosztować kilkadziesiąt centów, zaś jeden Bitcoin jest warty kilkadziesiąt tysięcy dolarów), jednak charakteryzują się mniejszą stabilnością.

Pojawia się więc pytanie – w co inwestować? W Bitcoina, a może w coś innego? Tutaj wiele zależy od między innymi doświadczenia, posiadanego budżetu czy akceptowalnego poziomu ryzyka. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby zawsze przed zakupem danej kryptowaluty zrobić dobry research na jej temat, aby nie paść przypadkiem ofiarą jakiegoś oszustwa.

Jak wygląda korzystanie z kryptowalut w praktyce?

Na pierwszy rzut oka kryptowaluty mogą wydawać się tematem skomplikowanym i onieśmielającym, ale w praktyce kupowanie ich i płacenie za ich pomocą jest obecnie bardzo łatwe. Istnieją do tego celu specjalne aplikacje do zakupu i sprzedaży poszczególnych kryptowalut, a także tzw. portfele kryptowalutowe.

Portfele kryptowalutowe mają przydzielony swój własny adres, którzy nadawcy “przelewów” muszą znać, aby przekazać na niego środki. Można powiedzieć, że funkcjonują one podobnie, jak chociażby PayPal w przypadku konwencjonalnych walut. Dokonywanie przy ich pomocy płatności czy ogółem obsługa portfela nie wymaga z reguły żadnych umiejętności technicznych i jest bardzo prosta.

Co prawda obecnie wciąż wiele sklepów internetowych nie przyjmuje kryptowalut (nawet Bitcoina) jako dozwolonej metody płatności, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby “wymienić” je na typową walutę i wtedy zapłacić już bez jakiegokolwiek problemu.