Czy finansowanie pod zastaw się opłaca?

Czy finansowanie pod zastaw się opłaca?

27 listopada, 2022 0 przez Redaktorka Agnieszka

Pozabankowe pożyczki pod zastaw dla firm stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych kredytów bankowych. Funkcjonują na nieco innych zasadach, dlatego przedsiębiorcy często korzystają z nich w sytuacji, gdy pożyczki i kredyty w banku z różnych względów nie będą odpowiednim wyjściem.

Jednak czy wysokie finansowanie pod zastaw to dobre rozwiązanie? Jakie zalety mają tego typu produkty finansowe? Na te i inne kluczowe pytania postaramy się szczegółowo odpowiedzieć poniżej.

Dlaczego warto postawić na pożyczkę pod zastaw?

Po pożyczki pod zastaw sięgnęło już wielu polskich przedsiębiorców – i jest ku temu wiele istotnych przyczyn. Przede wszystkim warunki finansowania pod zastaw są niezwykle elastyczne, co pozwala skutecznie dopasować je do potrzeb i możliwości finansowych firmy.

Między innymi dostępne jest wiele możliwości w zakresie tego, co może być przedmiotem zastawu, począwszy od nieruchomości (zarówno typowo firmowych, jak magazyny czy fabryki, jak i mieszkaniowych), przez ruchomości (pojazdy, maszyny), po akcje i wierzytelności.

Przy zobowiązaniach pod zastaw elementem, na który pożyczkodawca zwróci największe znaczenie będzie wartość obiektu zastawu (i to od niej będzie w dużej mierze zależeć między innymi wysokość maksymalnej kwoty pożyczki).

Nie będzie odgrywać dużej roli chociażby kwestia zdolności kredytowej czy ewentualnej historii w BIK-u lub różnorakich bazach informacji gospodarczej i rejestrach, w przeciwieństwie do kredytów i pożyczek bankowych. Skorzystać z ofert finansowania pod zastaw, w tym na wysokie kwoty, mogą więc również przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji.

Jak zapewnić maksymalną opłacalność finansowania pod zastaw?

Nie trzeba zaciągać pożyczki pod zastaw całkowicie samodzielnie. Co prawda jest to możliwe, ale istnieje ryzyko, że będzie to mało korzystne rozwiązanie. Działając samemu i nie posiadając odpowiedniej wiedzy, trudno jest po pierwsze dobrać właściwą ofertę, a po drugie załatwić wszelkie formalności z nią związane.

Biorąc pod uwagę, że mowa tutaj o zobowiązaniach opiewających nierzadko na kilkaset tysięcy złotych, a nawet i na miliony złotych, ewentualne pomyłki mogłyby być bardzo bolesne finansowo. Co więcej, czas często odgrywa ogromną rolę i kluczowe jest, aby otrzymać środki jak najszybciej – przedłużanie się procesu z uwagi na problemy z formalnościami również nie jest optymalnym wyjściem.

Dlatego też pomoc eksperta, który zadba o indywidualne ustalenie warunków pod kątem potrzeb klientach i ograniczenie formalności do minimum, a także wyczerpująco odpowie na wszelkie pytania pożyczkobiorcy okaże się nieoceniona.