Doradca finansowy a ekspert finansowy – czym się różni?

Doradca finansowy a ekspert finansowy – czym się różni?

27 maja, 2022 0 przez Redakcja

Doradca finansowy i ekspert finansowy to frazy, których niektórzy używają zamiennie. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że brzmią one bardzo do siebie podobnie. Warto jednak wiedzieć, że rzeczywistość jest zupełnie inna i mowa tutaj o dwóch odmiennych zawodach (aczkolwiek zajmujących się podobnymi kwestiami).

Różnica między nimi może okazać się istotna w momencie, gdy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt, w szczególności kredyt hipoteczny. Wtedy często pojawia się pytanie o to, do kogo się zwrócić, aby uzyskać jak najbardziej wartościową pomoc. Poniżej objaśnimy, pod jakimi względami zawody doradcy i eksperta finansowego są od siebie odmienne – mamy nadzieję, że pomoże Wam to podjąć odpowiednią decyzję!

Podstawowe różnice między doradcą finansowym a ekspertem finansowym

Najbardziej istotna różnica, jeśli chodzi o doradców kredytowych i ekspertów finansowych, dotyczy tego, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc się takim tytułem określać. Zawód eksperta finansowego (zwanego także ekspertem kredytowym) nie jest tzw. zawodem regulowanym, a więc nie ma żadnych szczególnych formalności związanych z jego podjęciem. Nie zmienia to faktu, że zwykle ekspertami finansowymi zostają osoby z wieloletnim doświadczeniem w zakresie finansów i bankowości, zwykle też z powiązanym z tymi kwestiami wykształceniem.

Z kolei doradca finansowy musi już spełnić pewne konkretne wymagania, aby móc tytułować się właśnie w ten sposób. Konkretnie osoba, która chce zostać doradcą, musi zdać państwowy egzamin, który przygotowuje Komisja Nadzoru Finansowego. Egzamin obejmuje cały zakres wiedzy, jaki powinna posiadać wykwalifikowana osoba udzielająca porad w kwestiach finansowych, a więc bardzo wrażliwych.

Warto zauważyć, że zarówno doradca finansowy, jak i ekspert finansowy nie zajmują się tylko i wyłącznie kredytami (chociaż to w tych kwestiach ludzie najczęściej się do nich zgłaszają, stąd też nazywa się ich również ekspertami i doradcami kredytowymi). Udzielają także porad z zakresu między innymi ubezpieczeń.

Kto pokrywa wynagrodzenie eksperta i doradcy finansowego?

Jeśli chodzi od doradców finansowych, to mogą oni pobierać wynagrodzenie od klienta lub od banków, w zależności od tego, czy mają podpisane umowy z jakimiś instytucjami finansowymi, czy też nie.

Z kolei eksperci kredytowi często współpracują z kilkoma lub nawet kilkunastoma bankami i to od nich pobierają wynagrodzenie za swoją pracę. Oznacza to, że klient (kredytobiorca) nie musi obawiać się o dodatkowe koszty związane ze skorzystaniem z pomocy eksperta.