Sztabka złota – czy to dobry pomysł na prezent?

Sztabka złota – czy to dobry pomysł na prezent?

26 maja, 2022 0 przez Redakcja

Złoto cieszy się ogromną popularnością, jednak na zakup sztabki mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Niekiedy wybór prezentu to kwestia wysoce problematyczna. Doskonałym pomysłem może okazać się nietypowa sztabka złota. Co warto wiedzieć o złotych sztabkach? Czy złoto może być doskonałym pomysłem na wyjątkowy prezent? W jaki sposób dobrze kupić złoto w sztabkach? Dlaczego złoto to rozsądny zakup? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Złote sztabki – co warto wiedzieć?

O ile złoto nie jest już podstawową częścią systemu monetarnego, to jednak nadal odgrywa bardzo ważną rolę w finansach. Na dzień dzisiejszy nie jest to oparcie dla żadnej waluty, jednocześnie nie stosuje się go w celu wykonania płatności. Nadal jednak jest to przedmiot zainteresowania dla wielu inwestorów. W praktyce zainteresowanie to utrzymuje się już stosunkowo długi czas. Wiąże się to z tym, że kruszec wyróżnia się charakterystycznymi właściwościami, a zasoby tego pierwiastka są ograniczone. 

Złoto charakteryzuje się tym, że jest spotykane w przyrodzie naprawdę rzadko. Jest bardzo trwałe, ciągliwe, nie śniedzieje, nie utlenia się. W praktyce jest to kruszec niemalże niezniszczalny, a jedynym zagrożeniem jest roztwór cyjanku i woda królewska. Sztabki złota to więc świetna okazja na inwestycję. Od 1971 roku cena tego materiału znacząco wzrasta. Metal charakteryzuje się dużym potencjałem inwestycyjnym, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością. 

Złoto – pomysł na wyjątkowy prezent

Złote sztabki w mennicy krakowskiej to powszechnie nazywane złoto inwestycyjne. Jest to kruszec, w którym wiele osób przechowuje swój ogromny majątek. Takie produkty charakteryzują się nie tylko tym, że atrakcyjnie prezentują się pod względem wizualnym, ale również są fizycznym nośnikiem wartości. Jak pokazuje historia, w długiej perspektywie czasu cena złota wzrasta, w konsekwencji produkty, które są z niego wykonane, również stają się droższe. Dlatego też złoto w sztabkach to nie tylko świetny upominek dla pasjonatów finansistów, ale również dla młodszych dzieci bądź nastolatków. Zamiast gadżetu dziecko może zostać obdarowane podarunkiem, który będzie przybierał na wartości w najbliższym czasie. Złota sztabka to niemalże doskonała alternatywa dla gotówkowego prezentu lub podarunków o charakterze uniwersalnym. Przykładem takowych jest markowy alkohol, drogie perfumy. Zatem złoto to świetne rozwiązanie w przypadku urodzin, Bożego Narodzenia lub jubileuszu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby takowe podarować w nieco mniej uroczyste dni, jak chociażby Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka. Prezent może być wręczony niemalże każdej osobie, niezależnie od wieku czy też płci. 

W jaki sposób dobrze kupić złoto w sztabkach?

O ile sztabki złota są nabywane stosunkowo chętnie, to jednak wiele osób może mieć problemy co do ich zakupu. Każdy egzemplarz wykonywany jest z czystego złota, którego próba wynosi 999. Oznacza to, że na jej wartość wpływa przede wszystkim masa i cena kruszcu. W praktyce marża sprzedawcy ma niewielkie znaczenie- tak jest przynajmniej w przypadku egzemplarzy, których masa wynosi kilkanaście gramów. Jeśli zdecydowalibyśmy się na sztabki o większej wadze, wówczas jeden procent różnicy w marży może przekładać się na znaczącą różnice, jeśli chodzi o wartości cenowe. Z tego powodu nie powinniśmy szukać możliwie najniższych ofert dostępnych na rynku. Prawdopodobnie znacznie rozsądniejsze jest odwiedzenie renomowanych i przede wszystkim wiarygodnych sprzedawców. Są oni w stanie zagwarantować, że zakupiona sztabka będzie w pełni autentyczna.

Dlaczego złoto to rozsądny zakup?

Sztabki złota cieszą się dużą popularnością wśród osób, które mogą sobie na nią pozwolić. Dlaczego jednak jest ono takie powszechne? Otóż świetnie przechowują swoją wartość, jednocześnie są odporne chociażby na inflację. Mowa o wzroście cen, który jest połączony ze spadkiem wartości papierowego pieniądza. Ostatnimi czasy jest ona szczególnie wysoka. Kruszce to świetny sposób na to, aby mnożyć i chronić pieniądze. Niezależnie od perspektyw i prognoz gospodarczych, złoto może jako jeden z niewielu wartościowych przedmiotów być odporne na poszczególne zawirowania. Kupując zatem sztabkę złota na prezent, wręczamy świetną formę zabezpieczenia pieniędzy. Historia jasno pokazuje, że wartość takiej formy zabezpieczenia rośnie w cenie.