Jak mądrze pożyczać

Jak mądrze pożyczać

30 sierpnia, 2019 0 przez Redakcja

Coraz więcej osób korzysta regularnie z usług instytucji pozabankowych. Bywa jednak, że może się to wiązać z szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji, jeśli nie robimy tego z rozwagą. Dobrze jest wiedzieć, jak mądrze pożyczać pieniądze, aby nie musieć potem wiedzieć, jak wyjść z długów.

Jeśli mądrze pożyczasz nie musisz się martwić o to, jak wyjść z długów

Najgorsze co możemy zrobić to podjąć decyzję o pożyczce nagle i bez zastanowienia. Każda decyzja dotycząca zadłużenia finansowego jest poważna, nawet jeśli chodzi o małą kwotę. Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać to zawsze to, czy w ogóle jest nam ona potrzebna. Jeśli chcemy za jej pomocą zakupić coś, co nie jest nam natychmiast potrzebne, a posłuży jedynie do rozrywki, na przykład konsolę do gier, warto do przemyśleć. Może lepiej odkładać samemu co miesiąc i kupić ją za jakiś czas samemu bez potrzeby zaciągania pożyczki? Ludzie lubią mieć wszystko zaraz, teraz, natychmiast, co działa na korzyść pożyczek. Dobrym rozwiązaniem jednak jest popracowanie nad swoją cierpliwością. Niesie to za sobą znacznie mniejsze ryzyko. Jeśli mimo wszystko czujesz, że musisz posiadać daną rzecz od razu lub jest to potrzeba niecierpiąca zwłoki pamiętaj o tym, aby kwota pożyczki była tak niska, jak to możliwe. Zapłacisz dzięki temu mniejsze odsetki i będziesz pewien, że nie wystąpi problem ze spłatą miesięcznej raty.

Wybierz najlepszą ofertę

Nie nabieraj się na krzykliwe oferty marketingowe oferujące pożyczki za darmo ani nie akceptuj pierwszej możliwej opcji. Staraj się porównać oferty jak największej ilości instytucji pożyczkowych i dokładnie przeczytaj każdą umowę przed jej podpisaniem, aby upewnić się, że jej zapisy są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Przede wszystkim zwracaj uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania, ilość i wysokość rat, a także wszelkie dodatkowe opłaty i prowizje. Przydatne tu może być RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Przy każdej pożyczce lub kredycie musi ona być podana i jeśli coś jest nie tak z kwotą pożyczki, RRSO to odzwierciedli. Uważaj na podejrzanie dobre promocje nieznanych firm, które nie mają żadnych opinii w Internecie. Najlepiej korzystaj tylko z usług renomowanych instytucji, które istnieją już co najmniej kilka lat. W ten sposób możesz być pewien, że nie skończysz w sytuacji, w której będziesz musiał szukać jak wyjść z długów.

Mądre pożyczanie nie jest wcale trudne ani skomplikowane. Wymaga jedynie odrobiny rozwagi i trzeźwej oceny sytuacji tak, aby nie narobić sobie problemów, które później trudno może być naprawić. Pożyczki nie są złe same w sobie, ale zaciąganie ich bez namysłu może wywołać wiele szkód.