Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej
18 września, 2019Mało kto obecnie spłaca naraz tylko jeden czy dwa kredyty. Sporo osób ugina się pod ciężarem co najmniej kilku, jak nie kilkunastu różnych zobowiązań. Konsolidacja chwilówek i innych zadłużeń może wtedy okazać się jedyną możliwością dania ulgi naszemu portfelowi. Tylko co zrobić, jeśli nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej? Czy otrzymamy kredyt konsolidacyjny w banku, a jeśli nie, to gdzie?
Kredyt konsolidacyjny w banku
Kredyt konsolidacyjny w banku wydaje się najlepszą opcją i to zazwyczaj pierwsze o czym pomyślimy w takiej sytuacji. Faktycznie, istnieją takie kredyty i są udzielane, ale bank bezwzględnie sprawdzał będzie zdolność kredytową aplikanta. Zwróci uwagę na to, jakie są jego miesięczne dochody i wydatki, a także sprawdzi historię kredytową. Jakiekolwiek wcześniejsze poślizgi przy spłacie zadłużeń będą znaczną przeszkodą w otrzymaniu kredytu konsolidacyjnego. Istotne będą nawet takie czynniki jak nasz wiek, wykształcenie czy forma zatrudnienia. Ciężko jest więc osobom poważnie zadłużonym uzyskać pozytywną odpowiedź na swój wniosek o kredyt. Jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza, możemy pomarzyć o korzystnie oprocentowanym, bezpiecznym kredycie w banku. Nie oznacza to, że konsolidacja chwilówek oraz innych długów jest niemożliwa. Po prostu warunki będą mniej opłacalne.
Pożyczka konsolidacyjna w instytucji pozabankowej
Firmy pożyczkowe bardzo często gwarantują przyznawanie pożyczek bez sprawdzania zdolności ani historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Nie inaczej jest w przypadku pożyczek konsolidacyjnych, których celem jest zamiana wielu rat o różnej kwocie i oprocentowaniu w jedną, niższą. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem spłaty. Musimy się przygotować na to, że w wypadku konsolidacji pozabankowej warunki umowy będą znacznie mniej atrakcyjne. Dlatego też powinniśmy korzystać tylko z usług renomowanych firm i w pierwszym kroku porównać tak dużo ofert, jak to tylko możliwe, aby znaleźć tą najlepszą. Powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na oprocentowanie pożyczki, a także wysokość i ilość rat, na które jest rozłożona. Nie można pominąć także dodatkowych opłat, na przykład prowizji za udzielenie pożyczki. Może okazać się, że po dodaniu tego wszystkiego całkowity koszt pożyczki będzie znacznie wyższy, niż myśleliśmy. W związku z tym każdą umowę powinniśmy uważnie przeczytać przed jej podpisaniem i sprawdzić, czy wszystkie jej zapisy są w zgodzie z tym, co wcześniej ustaliliśmy.
Brak zdolności kredytowej utrudnia konsolidację na korzystnych warunkach, ale nie uniemożliwia jej całkowicie. Warto więc zainteresować się ofertami różnych firm pożyczkowych.