Kancelaria adwokacka – w jakiej sprawie można się do niej zwrócić?

Kancelaria adwokacka – w jakiej sprawie można się do niej zwrócić?

23 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Kancelarię adwokacką, i to niejedną, można spotkać w praktycznie każdym mieście. Nie bez przyczyny. Zapotrzebowanie na usługi wykwalifikowanych, wykształconych prawników jest bardzo duże. Każdemu może przydarzyć się sytuacja, w której konieczne będzie podjęcie pewnych kroków prawnych (lub zorientowanie się, czy takie kroki można lub trzeba poczynić), a trudno jest zrobić to na własną rękę.

Jeśli jednak ktoś jeszcze nie miał do czynienia z adwokatem, może nie wiedzieć, czy to właśnie do niego powinien się zwrócić ze swoją sprawą. Jakiego typu problemami prawnymi zajmują się adwokaci? Czym różnią się od siebie poszczególne kancelarie? Wyjaśniamy!

Kancelaria adwokacka może mieć różne specjalności

Adwokat, a więc osoba, która ukończyła studia prawnicze i aplikację adwokacką, a następnie została wpisana na listę adwokatów, ma szerokie uprawnienia. Może reprezentować klientów przed sądami w sprawach cywilnych, administracyjnych czy karnych związanych z dowolnymi gałęziami prawa. W praktyce jednak prawo jest tak rozległe, że nie sposób, aby jedna osoba specjalizowała się we wszystkim.

Dlatego też poszczególne kancelarie adwokackie zwykle mają kilka działów prawa, w których posiadają największe doświadczenie i z którymi mają do czynienia najczęściej. Przykładowo Capital Legal – Kancelaria adwokacka Warszawa specjalizuje się w takich gałęziach prawa, jak prawo karne, czy też RODO i regulacje związane z e-commerce (handlem za pośrednictwem Internetu).

Poza specjalizacjami kancelarie różnią się niekiedy także tym, jakiego rodzaju klientów obsługują. Część z nich kieruje swoją ofertę głównie do klientów biznesowych, część klientów indywidualnych, a jeszcze inne – do obu tych typów. Dokładne informacje na temat specjalności danej kancelarii i innych kluczowych kwestii zwykle powinny być dostępne na jej stronie internetowej.

Jakie usługi świadczą adwokaci?

Wspomniano już, że adwokaci mają możliwość reprezentowania klienta przed sądem. To jednak nie wszystko. Ciężko, żeby to była ich jedyna kompetencja, szczególnie biorąc pod uwagę, że wiele problemów natury prawnej nie kończy się w ogóle sprawą w sądzie.

W takim razie, jakie jeszcze usługi oferują adwokaci? Chociażby sporządzanie umów, zawiadomień i innego rodzaju ważnych dokumentów, a także dokonanie oceny legalności pism otrzymanych przez ich klientów. Porady prawne są udzielane pisemnie lub ustnie, w zależności od preferencji klienta i oferty kancelarii.

W przypadku klientów biznesowych ponadto wiele kancelarii oferuje również przejęcie na siebie obowiązków związanych z obsługą należności, a także rejestracją oraz prawną obsługą spółek (i ogółem firm).