Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

Kredyt inwestycyjny – na co można go przeznaczyć?

3 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Kredyty firmowe to bardzo rozbudowana kategoria produktów finansowych, oferujące zobowiązania różnego typu, których wspólnym elementem jest grupa docelowa, a mianowicie przedsiębiorcy. Jednym z należących do niej produktów finansowych, który zasługuje naszym zdaniem na szczególną uwagę, jest kredyt inwestycyjny.

Jak łatwo domyślić się już po samej nazwie, jest to zobowiązanie celowe, udzielane na realizację określonej inwestycji. Inwestycje są praktycznie niezbędne do rozwoju firmy, ale niestety wiążą się z dużymi kosztami, w związku z czym wiele firm nie jest w stanie przeprowadzać ich bez pozyskania kapitału z zewnętrznego źródła. Można się jednak zastanawiać, na co dokładnie wolno przeznaczyć środki otrzymane w ramach kredytu inwestycyjnego? Wyjaśniamy!

Kredyt inwestycyjny ma wiele możliwych zastosowań

To, jaką firma będzie chciała zrealizować inwestycję, zależy od bardzo wielu czynników. Chociażby od branży, lokalizacji, stadium jej rozwoju czy trendów na rynku. Kredytodawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, w związku z czym kredyt inwestycyjny można zaciągnąć na bardzo różnorodne cele – kluczowe jest jedynie to, aby ostatecznym efektem było rozwinięcie firmy.

W praktyce oznacza to, że za pomocą kredytu inwestycyjnego można pokryć między innymi koszty związane z zakupem lub budową nieruchomości firmowej (magazynu, biura, hali produkcyjnej), a także zakupem pojazdów, maszyn, patentów, licencji, oprogramowania, know-how i nie tylko.

W zależności od oferty banku, przyjętych przez niego procedur, sytuacji finansowej firmy, kwoty zobowiązania i jego celu, może być potrzebne wniesienie określonej kwoty jako wkład własny w inwestycję. Bywa też, że niezbędne jest dodatkowe zabezpieczenie spłaty.

Długi maksymalny okres spłaty kredytu inwestycyjnego (może wynosić nawet kilkanaście, a w skrajnych przypadkach kilkadziesiąt lat) oznacza możliwość znacznego obniżenia rat, tak, aby nie utrudniały utrzymania płynności finansowej firmy. Jeśli dodamy do tego fakt, że kredyty inwestycyjne udzielane są na wysokie kwoty, sięgające milionów złotych, wniosek jest prosty. To uniwersalne produkty finansowe, które pozwolą potencjalnie zrealizować nawet największe i najbardziej złożone inwestycje.

Jak pozyskać atrakcyjny kredyt inwestycyjny?

Zdecydowanie się na wzięcie kredytu inwestycyjnego to jedno, a jego faktyczne zaciągnięcie – drugie. Najpierw trzeba porównać wszystkie dostępne oferty z różnych instytucji i wybrać tę właściwą (a jest ich niemało). Następnie pojawia się sporo formalności, przez które trzeba przebrnąć.

Najlepiej więc zamiast tego skontaktować się z ekspertem od pożyczek i kredytów firmowych, takim jak https://crbip.pl/. Specjalista zajmie się selekcją odpowiedniej oferty, a później pomoże także z załatwieniem wszystkich formalności, dzięki czemu proces pozyskiwania potrzebnych środków okaże się szybkim i sprawny.