Inwestowanie w złoto w 2022 – co warto wiedzieć?

Inwestowanie w złoto w 2022 – co warto wiedzieć?

28 marca, 2022 0 przez Redakcja

Nie da się ukryć, że 2022 rok mimo napiętej sytuacji geopolitycznej w dalszym ciągu nie odstraszył inwestorów. Co więcej niezwykle popularnym dobrem inwestycyjnym stało się obecnie złoto. To również najpopularniejszy sposób na to, by ochronić swoje oszczędności przed inflacją, a także różnymi zawirowaniami gospodarczymi. Złoto również uchodzi za inwestycję względnie bezpieczną, nawet w obliczu dużych niestabilności i zmian na rynku. Kruszec ten z pewnością skutecznie przyciąga wielu inwestorów, ale także i amatorów, którzy właśnie na rynku złota, chcą rozpocząć swoją przygodę z inwestycjami. Zatem jak wyglądają inwestycję w ten kruszec w 2022 roku i co warto o nich wiedzieć?

Fenomen złota- co warto wiedzieć?

Z pewnością wiele osób, nawet tych które bezpośrednio nie są związane z rynkiem inwestycyjnym, że złoto już od dawna przestało być częścią monetarnego systemu, jednak w dalszym ciągu odgrywa niebagatelną rolę w świecie finansów. Można powiedzieć, że już od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwym fenomenem tego kruszcu. Złoto inwestycyjne obecnie nie jest oparciem dla jakiejkolwiek waluty, choć w przyszłości nie jest wykluczone to, że dana waluta może z nim zostać niejako powiązana. Złoto inwestycyjne nie ma również powszechnego zastosowania w różnego rodzaju płatnościach. Skąd więc wziął się jego fenomen? Otóż śmiało można wskazać na fakt, że złoto inwestycyjne jest przedmiotem zainteresowania inwestorów, a to zainteresowanie utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie już od kilku tysięcy lat. Odpowiadają za to zapewne niesamowite właściwości kruszcu, a także jego zasoby, które są unikalne i mocno ograniczone. Trzeba sobie bowiem jasno i precyzyjnie powiedzieć, że złoto w przyrodzie nie jest częstym zjawiskiem. Co więcej jest ono materiałem trwałym, ciągliwym i kowalnym więc z łatwością można nadać mu pożądaną formę czy też i kształt. Dodatkowo złoto nie ma tendencji do niszczenia, a także nie utlenia się w wodzie czy w kontakcie z powietrzem. Śmiało więc można określi je mianem kruszcu niezniszczalnego, któremu może zaszkodzić jedynie roztwór cyjanku. Nie można się więc dziwić, że obecnie to właśnie złoto inwestycyjne stanowi jedną z najpopularniejszych form lokowania swojego kapitału, a także pomnażania go.

Inwestowanie w złoto- podstawowe informacje

Dla wielu osób inwestycja w złoto jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie kapitału przed szalejącą inflacją, a co więcej, można powiedzieć, że jest to również inwestycja o niskim poziomie ryzyka. Wobec tego wiele osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody od złota fizycznego, czyli tego, które występuję pod postacią monet bulionowych lub nawet i sztabek lokacyjnych. Tego typu produkty oczywiście są nazywane ogólnie złotem inwestycyjnym i mają jedną, niebywała zaletę- otóż zawierają one w sobie tylko i wyłącznie kruszec. Nie wykazują wartości kolekcjonerskiej, ani też nie wyróżniają się za specjalnie pod względem estetycznym. Koszt tego typu złota inwestycyjnego zwykle uzależniony jest od faktycznej ilości kruszcu jaki się w nich znajduje, a także- a być może przede wszystkim- od bieżącego kursu bankowego. Oczywiście zarówno monety bulionowe jaki i sztabki złota mają te same korzyści, więc nie ma większego znaczenia, które z nich zostaną wybrane na pierwszą inwestycję. Ważne jest jednak sposób w jaki można je zakupić. Poleca się kupić złoto inwestycyjne w Mennicy Krakowskiej, gdyż jest to zaufany producent, cieszący się dużym uznaniem inwestorów.

Jak inwestować w złoto?

Wspomniane już zostało, że wiele osób decyduje się na inwestycje w złoto fizyczne, ale również istnieje możliwość zainwestowania w złoto papierowe. Forma inwestycji powinna oczywiście zależeć od danego inwestora i tego, co w jego mniemaniu może przynieść większe zyski. Niemniej jednak inwestycja w złoto polega po prostu na nabyciu go po najkorzystniejszym kursie, a także sprzedanie go po jak najkorzystniejszym kursie z punktu widzenia inwestora. Wobec tego zarobek i pomnażanie kapitału jest możliwe dzięki tak zwanym różnicom kursowym. Oczywiście niezbędna do inwestycji w złoto jest również dość dobra znajomość rynku oraz przeprowadzanie bacznych obserwacji. Złoto inwestycyjne co prawda nie jest uzależnione od inflacji, ale rynek ten może zmieniać się w niezwykle dynamiczny sposób, a chwila nieuwagi ze strony inwestora, może nawet doprowadzić do pokaźnej straty nagromadzonego kapitału i sprawi, że cała inwestycja okaże się nieopłacalna.