Miska ustępowa lejowa co to znaczy?

Miska ustępowa lejowa co to znaczy?

26 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Zna ją każdy! Chociaż zazwyczaj nazywa się ją po prostu miską WC czy miską ustępową, to jednak miska lejowa oznacza dokładnie to samo. Jest to jeden z ważniejszych elementów łazienki. Optymalny jej wybór jest ważny i rzutuje na komfort użytkowania łazienki, a także i jej walory estetyczne. Obecnie wybór misek lejowych ustępowych jest ogromny! Można wręcz pogubić się, chcąc wybrać najlepszą. Z tego względu w dzisiejszym wpisie chcieliśmy przybliżyć rodzaje misek lejowych oraz szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę podczas ich wyboru!

Ceramiczne miski lejowe

Pomimo tak różnorodnych materiałów, z których wykonać można produkty ceramiki sanitarnej i tak największą popularnością cieszą się miski ceramiczne. Materiał ten pomimo pozornej kruchości jest trwały, estetyczny oraz odporny na wiele negatywnych czynników. Ceramiczne miski lejowe od czołowych producentów z branży sanitarnej różnią się jakością. Coraz częściej do ich wykonania stosowana jest specjalna mieszanka ceramiczna, która jest jeszcze bardziej trwała.

W rezultacie produkowane w ten sposób miski lejowe, umywalki mogą mieć cieńsze ranty. Wpisują się więc we współczesne trendy aranżacyjne. Miski WC mogą posiadać też różne kształty, nie zawsze musi być to tylko i wyłącznie miska owalna, która jest najbardziej popularna. Na rynku z łatwością znaleźć można miski prostokątne czy okrągłe. Wnętrze ich jest w taki sposób wyprofilowane, by woda mogła dokładnie spłukać jej wnętrze.

Miska lejowa z kołnierzem czy bez?

Wielu ekspertów podkreśla, że lepsze są miski WC, które są pozbawione kołnierza wewnętrznego. Brak tego elementu ma wpływ na spłukiwanie, ale nie tylko. Pod kołnierzem zazwyczaj gromadzą się i namnażają groźne dla zdrowia bakterie. Miejsce to zazwyczaj nie jest dodatkowo szkliwione, przez co dokładne wyczyszczenie go jest zadaniem trudnym. Dzięki temu, że miska lejowa jest pozbawiona kołnierza spłukiwanie jej jest możliwe przy użyciu mniejszej, niż do tej pory ilości wody. Jest bardziej efektywne, a także i ekonomiczne.

Niektóre z dostępnych na rynku misek WC ponadto posiadają specjalną powłokę ochronną. Jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie powierzchni przed osadzaniem się zanieczyszczeń. Idealnie gładka powierzchnia jest bezproblemowa podczas czyszczenia. Do czyszczenia misek WC, które posiadają dodatkową warstwę ochronną nie trzeba używać silnych detergentów. Producenci ich deklarują, że wystarczy tylko miękka szmatka i ciepła woda.

Jaki kolor miski lejowej?

Mówiąc o białych miskach ustępowych lejowych, można mieć na myśli tak naprawdę różne jej odcienie. Praktycznie każdy producent ceramiki sanitarnej w swojej ofercie posiada produkty białe, które jednak swoim odcieniem będa różniły się konkurencyjnmych. Z tego względu najkorzystniej jest postawić na miskę WC, która będzie pochodziła od tego samego producenta co umywalka. Dzięki temu, będzie miało się pewność, że te dwa elementy pasują do siebie pod kątem kolorystycznym, ale często i wizualnym.