Piaskowanie elementów – czyli pozbądź się rdzy

Piaskowanie elementów – czyli pozbądź się rdzy

22 listopada, 2019 0 przez Redakcja

Piaskowanie stanowi jeden z procesów technologicznych. Jego istotą jest wpłynięcie na kształt poddawanej temu procesowi powierzchni poprzez wykorzystanie określonego materiału ściernego w połączeniu ze sprężonym powietrzem. Zabieg ten zbliżony jest nieco do popularnego szlifowania. Jego efekty są jednak lepsze – powierzchnia po piaskowaniu jest zauważalnie bardziej równa i posiada pożądaną szorstkość. Takich efektów nie osiągniemy stosując wspomniane szlifowanie.

W piaskowaniu, jak sama nazwa wskazuje, jako materiał ścierny wykorzystywany jest piasek o odpowiedniej granulacji. Ta ostatnia zostaje dostosowana do tworzywa poddawanego ścieraniu. Warto nadmienić, że piasek, o którym mowa, musi posiadać odpowiednie parametry i zostać wcześniej oczyszczony.

Metoda piaskowania jest wysoce bezpieczna dla materiału poddawanego temu procesowi. Piaskowanie elementów tj. felg, elementów maszyn itp. nie sprawia najmniejszych trudności, ponieważ materiał ścierny dociera do wszelkich zagłębień i zakamarków.

Zalety piaskowania

Jak już zostało wspomniane, piaskowanie jest procesem wysoce bezpiecznym. Nie powoduje więc zarysowań na piaskowanych elementach. Pozwala ochronić metal przed korozją, a także służy jego renowacji. Powierzchnia jest po piaskowaniu gładka i dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń. Cechuje ją też większa wytrzymałość.

Czy piaskowanie się opłaca?

Oczywiście, ponieważ pomaga zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas. Dlaczego? Ponieważ pozwala na sprawne i szybkie oczyszczenie wybranych powierzchni. Dlatego pozostawia daleko w tyle wszelkie sposoby polegające na ręcznym czyszczeniu. Nie ma również wątpliwości, że te ostatnie przewyższa też stopniem swojej dokładności. Koszt piaskowania jest niewielki biorąc pod uwagę to, że dzięki niemu możliwe jest oczyszczenie powierzchni z wszelkich powłok, które wcześniej były na nią nanoszone.

Piaskowanie profesjonalne czy amatorskie?

Metoda piaskowania na pierwszy rzut oka nie wydaje się być szczególnie skomplikowana. Z tego względu często wiele osób decyduje się przeprowadzić ją samodzielnie. Powierzanie jednak cennych przedmiotów amatorowi nie jest w tym przypadku najlepszym pomysłem. Tylko specjalista zaopatrzony jest w odpowiedniej jakości sprzęt do piaskowania i tylko on posiada doświadczenie, które pozwoli mu odpowiednio dobrać do danej powierzchni granulację materiału ściernego. Jeśli więc posiadamy wybór pomiędzy amatorem a profesjonalista, to bez wahania zdecydujmy się na tego drugiego.